PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 183 Sterowanie obrotem i spożyciem | 21--27
Tytuł artykułu

Powiązania między handlem a przetwórstwem rolno-spożywczym

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Gospodarka żywnościowa stanowi kompleks różnych dziedzin działalności gospodarczej, w którym szczególnego znaczenia nabierają wzajemne powiązania między tymi dziedzinami. Ze złożonej i bogatej problematyki tkwiącej w tej sferze rzeczywistości, za przedmiot rozważań i badań wybrano zagadnienia współpracy między dwoma podstawowymi ogniwami gospodarki żywnościowej: przemysłem rolno-spożywczym i handlem artykułami żywnościowymi, które pośredniczą między sferą produkcji rolnej a sferą konsumpcji żywności. Zainteresowanie dla tych zagadnień wynika m. in. z faktu, że wszelkie niedomagania występujące w procesach dostosowawczych w tej dziedzinie są przedmiotem stałej troski zarówno centrum gospodarczego, jak i codziennej niemal oceny ze strony konsumentów. Pierwsze ze wspomnianych ogniw swoją podstawową działalność sprowadza do przemysłowego przetwórstwa żywności, tj. zmiany postaci użytkowej produktów rolnych w celu nadania im przydatności konsumpcyjnej i handlowej, z uwzględnieniem pełnego zagospodarowania składników odżywczych zawartych w produktach rolnych, zasad racjonalnego żywienia i upodobań konsumentów. Handel, jako kolejne ogniwo w tym kompleksie, przejmuje z przemysłu rolno-spożywczego masę towarową i oferuje ją ostatecznym odbiorcom, starając się sprostać ich wymaganiom co do rodzaju towaru, ilości, asortymentu, czasu i miejsca oraz formy sprzedaży. Obydwa te ogniwa uczestniczą aktywnie w stałym procesie wyrównania rozbieżności między wielkością i strukturą produkcji we wszystkich przekrojach, a popytem zgłaszanym przez ostatecznych nabywców. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • B. Pilarczyk, Podstawy kształtowania decyzji rynkowych jednostek gospodarczych, IHWiU, Warszawa 1980.
  • M. Sławińska, Powiązania transakcyjne między przemysłem i handlem, IRWiK. Warszawa 1987.
  • P. Sulmicki, Planowanie i zarządzanie gospodarcze, PWE, Warszawa 1971.
  • R. Urban, Struktura rzeczowa i podmiotowa przetwórstwa a funkcjonowanie powiązań, referat (maszynopis powielony), konferencja naukowa, Poznań 1985.
  • Zasady działalności państwowych jednostek handlu wewnętrznego, Biuletyn MHWiU, 1981 nr 2/123.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171439956

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.