PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 188 Teoretyczne oraz polityczno-gospodarcze uwarunkowania reformy | 22--35
Tytuł artykułu

Czynniki kształtujące efektywność reformy gospodarczej

Warianty tytułu
Factors Influencing Efectiveness of Economic Reform
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Najbardziej ogólna definicja reformy gospodarczej głosi, że jest to "zmiana przebiegająca w płaszczyźnie procesów regulacyjnych". W świetle tej definicji zmiany zachodzące w sferze realnej gospodarki należy uznać za konsekwencje reformy. Ocena z tego punktu zabiegów reformatorskich w naszym kraju nie budzi większych kontrowersji, ponieważ zgodnie się twierdzi, że skutki materialne owych zmian są mniejsze niż oczekiwano. Pojawia się w związku z tym pytanie, co jest powodem tak niskiej efektywności reformy? Jak to się dzieje, że zmieniono tak wiele, a jednocześnie nic nie zmieniono? Odpowiedź na to pytanie nie jest sformułowana jednoznacznie, niemniej jednak należy przyjąć, że przyczyną tego stanu rzeczy jest błędna koncepcja reformy gospodarczej, inaczej mówiąc nie dokonano dotąd zmian o charakterze przełomowym. M. Nasiłowski pisze, że reforma przełomowa nastąpi "gdy zdołamy uruchomić samoregulujący mechanizm rynkowy połączony z przymusem ekonomicznym i realną groźbą upadłości przedsiębiorstw niezdolnych do efektywnego rozwoju, a wraz z nim zdołamy wypracować nową metodologię planowania centralnego, opartą na regulowaniu makroproporcji wzrostu i podziału dochodów z punktu widzenia utrzymania równowagi rynkowej". Poglądy M. Nasiłowskiego, jak się wydaje, dość dobrze oddają stan myśli ekonomicznej w Polsce, która od dłuższego okresu istotę reformy radykalnej upatruje w uruchomieniu mechanizmu rynkowego w naszej gospodarce. Zgoda na mechanizm rynkowy jest chyba powszechna, ale nie ma jedności poglądów w tzw. kwestii dojścia do tego stanu. W. Wilczyński możliwość stworzenia nowego systemu ekonomicznego uzależnia od wymuszenia ofiar konsumpcyjnych, które traktuje jako koszt wyjścia z kryzysu. Pisze, że "przełamanie tego stanu wymaga pewnych ofiar", które umożliwią stworzenie systemu ekonomicznego, "w którym wszystko jest jasne, gdzie nie ma miejsca na żadne woluntarystyczne praktyki". Nie ulega, jak sądzę, wątpliwości teza, że bez urealnienia parametrów ekonomicznych, które w naszych warunkach muszą spowodować spadek stopy życiowej, nie ma mowy o samoregulacji ekonomicznej. Powstaje jednak pytanie, dlaczego próby wymuszenia ofiar podejmowane nie po raz pierwszy w naszym kraju nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wątpliwość powyższa odnosi się również do postulatu uruchomienia mechanizmu rynkowego, który przecież od lat istnieje w naszej myśli ekonomicznej pod hasłem kojarzenia planu centralnego i rynku. W związku z tym w referacie tym podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki mogą zapewnić warunki dla uruchomienia mechanizmu rynkowego, tym samym radykalizacji reformy. (fragment tekstu)
EN
The article demonstrates that effectiveness of reforming activities in the economy dependes upon the ownership of the means of production. State ownership of the means of production reduces the effectiveness of economic reform because it excessively restricts the extent of changes within the management system. A radical economic reform requires socialization of the means of production because this is a fundamental condition for triggering market mechanisms. Another condition is democratization of the political system which would guarantee legal and political socialization. (original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • A. Matysiak, Czy własność społeczna hamuje reformy. Życie Gospodarcze, 1988/4.
  • A. Rychard, Reforma gospodarcza, Ossolineum Wrocław 1980.
  • H. Fiszel, Koncentracja środków i substytucja czynników produkcji, Ekonomista, 1969/2.
  • J. Tittenbrum, Własność a dysponowanie, Nowe Drogi, 1987/5.
  • M. Nasiłowski, O jaką reformę chodzi, Odrodzenie, 1988/6.
  • S. Ehrlich, Wstęp do nauki o państwie i prawie, Warszawa, PWN 1979.
  • W. Wilczyński, Liberalizm nieekonomiczny, Wprost, 1988/9.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171441832

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.