PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | 44 | nr 2 | 18--23
Tytuł artykułu

Dostępność mieszkań na poznańskim lokalnym rynku mieszkaniowym

Warianty tytułu
Affordability of Housing on the Local Housing Market in Poznań
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Popyt mieszkaniowy to jedno z kluczowych zagadnień na rynku nieruchomości. Na ów popyt wpływa wiele elementów, i tych o charakterze ogólnym (m.in. polityka kredytowa banków), i tych o charakterze lokalnym (np. lokalne preferencje nabywców). Z pewnością czynnikami istotnymi są także dochody lokalnej społeczności oraz ceny mieszkań, które w zestawieniu dają obraz tzw. dostępności mieszkaniowej. Celem artykułu jest oszacowanie i przedstawienie dostępności mieszkaniowej na lokalnym rynku w Poznaniu. Do oszacowania dostępności wykorzystano zarówno dane wtórne (pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu) oraz pierwotne (pochodzące z badań prowadzonych na rynku nowych mieszkań w Poznaniu). Z przeprowadzonych prac wynika, że w Poznaniu istnieje problem niedostępności mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Poziom cen mieszkań w zestawieniu z przeciętnymi dochodami wskazuje, że dostępne są w zasadzie tylko lokale mniejsze. (abstrakt oryginalny)
EN
Housing demand is one of the key problem on housing market. There are a lot of determinants (general and local) that influence on its. One of these determinants is housing affordability, as a result of households'' incomes and prices of dwellings. The aim of the article is to show housing affordability on the local housing market in Poznań (on the basis of primary and secondary research). The main conclusion is that there is a problem with housing affordability in Poznań - only relatively small part of dwellings can be bought with a observed level of households'' incomes. (original abstract)
Rocznik
Tom
44
Numer
Strony
18--23
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Biuletyn Statystyczny (2015), Poznań, Urząd Statystyczny w Poznaniu, Rok XXIV, Nr 3, III kwartał.
  • Bryx M. (2007), Uwagi o polityce mieszkaniowej w Polsce początku XXI wieku, w: Gospodarka, Inwestycje, Nieruchomości, Podatki, Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej, Warszawa.
  • Gawron H., Strączkowski Ł. (2016), Poznańskie nieruchomości. Rynek powierzchni mieszkaniowych w IV kwartale 2015 roku, Vol. 22, Nr 1.
  • Mazurczak A., Strączkowski Ł. (2014), Analiza rynku a decyzje deweloperów w świetle badań lokalnego rynku mieszkaniowego w Poznaniu, [w:] Szczepaniak K., Wojewnik-Filipowska A., Inwestycje i nieruchomości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Wybrane problemy, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
  • Mruk H. (red.), (2003), Analiza rynku, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
  • Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2014 roku (2015), Departament Stabilności Finansowej, Narodowy Bank Polski, Warszawa.
  • Strączkowski Ł. (2012), Potrzeby mieszkaniowe na lokalnym rynku nieruchomości mieszkaniowych i sposoby ich zaspokajania (raport z badań ankietowych), Katedra Inwestycji i Nieruchomości, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań.
  • Trojanek R. (2014), Dostępność mieszkaniowa w wybranych miastach w Polsce w latach 1997-2012, Biuletyn Rzeczoznawców Majątkowych Województwa Wielkopolskiego, Nr 1-2.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171441970

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.