PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 179 Ochrona środowiska w Polsce - organizacja i zarządzanie | 7--18
Tytuł artykułu

Relacje między nauką o organizacji i zarządzaniu a ekologią i ich konsekwencje dla ochrony środowiska

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od najdawniejszych czasów życiu pojedynczych ludzi i ich społeczeństwom towarzyszą podobne co do swej istoty zjawiska. Wiele rozmaitych (biologicznych, egzystencjalnych i społecznych) potrzeb skłania jednostki i grupy społeczne do podejmowania intensywnych prób osiągania coraz to nowych celów. Stworzyło to konieczność ciągłego pozyskiwania, magazynowania i wykorzystywania ograniczonych zasobów środowiskowych dla realizacji zazwyczaj konkurencyjnych zamierzeń. Działalność ta bywała tym skuteczniejsza, im w większym stopniu wykorzystano efekt synergiczny działania zespołowego, polegający na tym, że jednostki działając w sposób zorganizowany osiągają większe korzyści niż osiągałyby działając w pojedynkę. Potrzeby ludzkie wyzwalają zatem proces gospodarowania oraz przyczyniają się do powstania procesów organizacji i zarządzania. Obydwie te grupy procesów mogą szybko prowadzić do zużycia albo całkowitego zniszczenia zasobów środowiskowych, będących ich materialną podstawą. W miarę zanikania zasobów substytucyjnych oraz wraz ze wzrostem negatywnego zwrotnego oddziaływania zdegradowanego środowiska na ludzi, na jakość ich życia, a nawet na szanse przetrwania, narasta konieczność zrozumienia prawidłowości rządzących całokształtem warunków życia i pracy na określonym obszarze. Społeczne praktyki gospodarowania, organizacji i zarządzania oraz poznawania własności środowiska wytworzyły z czasem zapotrzebowanie na regulujące je praktyki naukowe, czyli były przyczyną uformowania się ekonomii, nauki o organizacji i zarządzaniu oraz ekologii. Tak rozumiana geneza tych nauk pozwala przypuszczać, że łączą je wielorakie zależności. Ponieważ stosunek ekonomii do pozostałych dwu dyscyplin naukowych był już wielokrotnie objaśniany, warta rozważenia jest zaniedbana jeszcze dziedzina interakcji między nauką o organizacji i zarządzaniu a ekologią. Celem niniejszego opracowania jest ujawnienie relacji między tymi dwiema naukami oraz sformułowanie konsekwencji tych stosunków dla praktyki ochrony środowiska. O ile pierwsza część tego zamierzenia posiada walor ściśle poznawczy, o tyle jego część druga pozostaje wyrazem próby uzyskania określonego efektu praktycznego. Postawione zadanie wymaga zastosowania swoistej procedury metodologicznej znanej pod nazwą rekonstrukcji, interpretacji i rozwinięcia. Pierwsze trzy części opracowania będą nosić znamiona rekonstrukcji i interpretacji właściwości i struktury nauki o organizacji i zarządzaniu, ekologii i praktyki ochrony środowiska. Część czwarta ma zawierać rozwinięcie dotychczasowej wiedzy o możliwościach wzajemnego wspomagania się nauki o organizacji i zarządzaniu i ekologii ze względu na skuteczniejsze i racjonalniejsze osiąganie celów ochrony środowiska. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
 • B. Wawrzyniak: Organizacja formalna zakładu pracy, Warszawa 1972.
 • E.P. Odum: Grundlagen der Okologie. Band I: Grundlagen, Stuttgart 1980.
 • H. Sauder: Ekologia. W: Wielka Encyklopedia Powszechna, t. 3, Warszawa 1964.
 • H. Witczak: Polityka kadrowa w systemie zarządzania przedsiębiorstwem. W: Podstawy polityki kadrowej w przedsiębiorstwie. Praca zbiorowa pod red. J. Orczyka, Warszawa 1987.
 • H. Witczak: Wpływ rozwiązań organizacyjnych na procesy wykorzystania środowiska naturalnego. Perspektywa poznawcza i terminologiczna, Poznań 1987 (maszynopis).
 • M. Haire: Wprowadzenie. Stale powtarzające się tematy i ogólne problemy teorii organizacji. W: Nowoczesna teoria organizacji. Praca zbiorowa pod red. M. Haire'a. Warszawa 1965.
 • M. Pankowski: Stan i warunki wykorzystania technik zarządzania w praktyce gospodarczej. Poznań 1984.
 • P. Banaszyk: Trójdzielna struktura nauki o organizacji i zarządzaniu. Problemy Organizacji 1987 nr 4.
 • P. Buczkowski, A. Klawiter: Rekonstrukcja, interpretacje, rozwinięcie. Przedmowa. W: Poznańskie Studia z Filozofii Nauki, zesz. 9: Klasy - światopogląd - idealizacja. Praca zbiorowa pod red. P. Buczkowskiego i A. Klawitera, Warszawa 1985.
 • S. Jastrzębski: Nowy wzorzec cywilizacji - ochrona środowiska, Warszawa 1981.
 • Światowa strategia ochrony przyrody. Ochrona żywych zasobów dla trwałego rozwoju, Warszawa 1985.
 • T. Pszczołowski: Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji, Wrocław 1978.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171442154

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.