PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1989 | nr 174 Prace z zakresu towaroznawstwa i chemii | 5--16
Tytuł artykułu

Cechy towaru, nowe rozwiązania technologiczne a jakość

Warianty tytułu
Commodity Characteristics, Technological Development and Quality
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jakość towarów, jeden z najbardziej interesujących aspektów towaroznawstwa jest pojęciem złożonym. Definicja jakości musi bowiem uwzględniać elementy zarówno techniczno-produkcyjne, jak i ekonomiczne, prawne, także dystrybucji i rynku, określając przy tym związek między towarem a konsumentem. Chociaż więc podstawowym elementem definicji jakości są cechy towaru, to jednak jakość nie może być rozpatrywana w oderwaniu od zależności towar-konsument i dlatego jest pojęciem względnym. Jakość można określić jako szereg cech danego towaru, które decydują o stopniu jego akceptacji przez konsumenta. Można więc powiedzieć, że "poziom" albo "stopień" jakości przedstawia zależność między cechami, jakimi odznacza się towar, a cechami pożądanymi, wymaganymi lub akceptowanymi przez konsumenta, dla którego towar jest przeznaczony. Ustalenie "poziomu" jakości nie jest łatwe, ponieważ należy brać pod uwagę dwie grupy cech towaru. Pierwsza grupa to cechy uwarunkowane produkcją (określone przez czynniki produkcji i związany z nimi koszt względny), a druga grupa cech jest uzależniona od wymagań konsumenta (czynniki, które częściowo lub w ogóle mogą nie być związane z cechami technicznymi towaru i muszą być skorelowane z ceną). Zakładając, że każdy towar znajdujący się na rynku powstaje w wyniku procesu transformacji, którym człowiek albo kieruje albo jest zainteresowany jego dokonaniem, to terminem tym, w szerokim znaczeniu, można nazwać produkcję. Samo pojęcie transformacji sugeruje, że pewne towary w czasie tego procesu ulegają przemianie tworząc nową całość, tracą swoją tożsamość i formę pierwotną (są czynnikami produkcji) i dzięki temu powstają nowe towary. (fragment tekstu)
EN
The quality of goods is discussed basing on their technical properties and those defined in terms of the functional value. The significance is stressed of the technical properties and of the costs of production in the definition of quality. Much attention is paid to the functional quality of goods, its connection with the technical factors, the quality level and importance in consumer's evaluation. The effect is also presented of new technologies on the quality of goods as referred to the technical properties, the quality level as well as to the price and benefit of the manufacturer. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet w Trieście
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171442516

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.