PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1988 | nr 166 Rynkowe instrumenty kształtowania zachowań gospodarczych | 70--81
Tytuł artykułu

Kształtowanie powiązań transakcyjnych między przemysłem a handlem w warunkach reformy gospodarczej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Powiązania transakcyjne między przemysłem a handlem rozwijają się w ramach obowiązującego systemu kierowania gospodarką. Oznacza to, że wraz ze zmianą zasad danego systemu następują określone przeobrażenia w sferze stosunków wymiennych. Wdrażana od 1982 r. reforma gospodarcza spowodowała zmianę systemu kierowania, ponieważ uznano przedsiębiorstwa za podstawowe podmioty gospodarcze oraz przyjęto, że zarządzanie ich działalnością będzie odbywało się za pomocą instrumentów ekonomicznych. Z założeń reformy i podstawowych aktów prawnych określających zasady działania przedsiębiorstw można wyprowadzić cechy układu powiązań transakcyjnych zachodzących między uczestnikami rynku. Do tych cech można zaliczyć: swobodę wyboru partnera transakcji, samodzielność w zakresie kształtowania przedmiotu obrotu, samodzielność w wyborze dróg i form zbytu, kierowanie się kryteriami ekonomicznymi przy zawieraniu umów sprzedaży. Układ powiązań zachodzących między przedsiębiorstwami przemysłowymi i handlowymi miał być jakościowo odmienny od poprzedniego, wynikającego z systemu nakazowo-rozdzielczego. Podjęto badania empiryczne w wybranych przedsiębiorstwach przemysłowych i handlowych w celu określenia stanu powiązań umownych między przemysłem a handlem w warunkach wdrażanej reformy gospodarczej. Chodziło w nich szczególnie o uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy zmieniły się formy organizacyjne nawiązywanie kontaktów między przemysłem a handlem, jak kształtują się poszczególne etapy powiązań transakcyjnych, co zmieniło się w zakresie oddziaływania centralnych organów gospodarczych na stosunki wymienne. Przedmiotem artykułu jest przedstawienie uzyskanych wyników badań. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Handel z krótszym rozdzielnikiem, Życie Gospodarcze nr 48 z 1.12.1985 r.
  • Uchwała nr 187 Rady Ministrów z dnia 19.12.1983 r., zmieniająca uchwałę w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej, Monitor Polski nr 1 z 1984 roku, poz. 2.
  • Uchwała nr 207 Rady Ministrów z dnia 27.09.1982 r., Monitor Polaki nr 26, 1982, poz. 235.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171443570

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.