PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Otwarcie agresywne działania regularnych oddziałów armii rosyjskiej na wschodzie Ukrainy w ostatniej dekadzie sierpnia 2014 r., znaczące straty po stronie ukraińskiej - dotyczące zarówno żołnierzy, jak i sprzętu bojowego - oraz brak odpowiedniej reakcji na te wydarzenia ze strony czołowych polityków na arenie międzynarodowej radykalnie zmieniły równowagę sił w Donbasie na początku jesieni. Ten stan rzeczy przyczynił się do podpisania we wrześniu w stolicy Białorusi najpierw tak zwanego Protokołu mińskiego, a później - memorandum w celu jego realizacji. Dokumenty przewidywały natychmiastowe zawieszenie broni, wyprowadzenie z terytorium Ukrainy nielegalnych formacji wojskowych, sprzętu bojowego i najemników, wycofanie ciężkiej broni kalibru ponad 100 mm na co najmniej 15 km od linii frontu, zapewnienie stałego monitorowania granicy ukraińsko-rosyjskiej przez OBWE, rozmieszczenie grupy obserwatorów OBWE w strefie zawieszenia broni, uwolnienie wszystkich jeńców i osób nielegalnie przetrzymywanych, przyjęcie ustawy "O niedopuszczeniu ścigania i karania osób w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w części obwodów donieckiego i Ługańskiego", wprowadzenie decentralizacji poprzez przyjęcie i realizację ustawy "O szczególnym trybie funkcjonowania samorządu terytorialnego w części obwodów donieckiego i Ługańskiego".
Wspomniane dokumenty i ustawy - przyjęte przez Ukraińską Radę Najwyższą 16 września - były poważnymi ustępstwami władz ukraińskich wobec Rosji i kierowanych przez nią terrorystów. Strona ukraińska zgodziła się na amnestię dla osób, które uczestniczyły w wydarzeniach w regionie Donbasu objętym operacją antyterrorystyczną, pod warunkiem, że nie popełniły one poważnych przestępstw i że w ciągu miesiąca po wejściu ustawy w życie zrezygnują z działań sprzecznych z prawem. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Ukraina
Bibliografia
  • C. Дopoш, Piчниця Мiнcьких угoд: кoнфлiкт на poки? http://www.bbc.com/ukrainian/politics/2015/09/150904_minsk_agreement_anniversary_sd [dostęp: 4.09.2015].
  • М. Жаpтoвcька, O. Koвалeнкo, П'ять мicяцiв Мiнcьким дoмoвлeннocтям. Peзультат для Укpаїни, http://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/2015year/map [dostęp: 5.02.2015].
  • Б. Яpeмeнкo, Мiнcькi дoмoвлeнocтi: cпpoба аналiзу пiдхoдiв та намipiв учаcникiв пpoцecу, http://glavcom.ua/digest/minski-domovlenosti-sproba-analizu-pidhodiv-ta-namirivuchasnikiv-procesu-354057.html [dostęp: 31.05.2016].
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171444002

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.