PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 163 Debiuty Ekonomiczne | 98--105
Tytuł artykułu

Poziom i struktura oszczędności w Polsce w latach 1970-1984

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ostatnim 10-leciu nastąpiły poważne zmiany w poziomie i strukturze oszczędności. Związane to było między innymi z sytuacją gospodarczą kraju oraz spadkiem zaufania ludności do instytucji oszczędnościowo-pożyczkowych. Analiza oszczędności, ich poziomu i struktury jest szczególnie przydatna w sytuacji nierównowagi rynkowej. Jakkolwiek pojęcie oszczędności wydaje się być jednoznaczne i intuicyjnie zrozumiałe, jednak w literaturze znaleźć można dość różnorodne definicje. Ekonomia posługuje się terminem oszczędności w znaczeniu potocznym, gdzie oszczędzanie oznacza rezygnację z wydatkowania części bieżących dochodów na konsumpcję w celu zaspokojenia potrzeb przyszłych. Jak wynika z definicji, w tym ujęciu kategorii oszczędności, główny nacisk kładzie się na przeciwstawność oszczędności i konsumpcji. Inną definicją, która podkreśla istotną cechę oszczędności, a mianowicie ich płynny charakter. Jest to następująca definicja: oszczędności w danym momencie czasu są to wszystkie środki pieniężne posiadane przez ludność zarówno we własnym zakresie jak i w powołanych do tego instytucjach. W ujęciu makroekonomicznym, oszczędności reprezentują tę część dochodu narodowego wytworzonego w danym okresie, która nie została wykorzystana na cele spożycia, lecz zaoszczędzona, tzn. zainwestowana w środkach trwałych lub obrotowych, służących rozwojowi produkcji i zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa w przyszłości. Natomiast oszczędności w węższym ujęciu - oszczędności pieniężne ludności wiążą się z problematyką równowagi rynkowej. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • K. Niedokos, Oszczędności ludności, Bank i Kredyt nr 9, 1984.
  • Z. Krasiński, H. Mruk, Charakterystyka oszczędności w PKO w Poznaniu i województwie, Biuletyn Informacji Rynkowej dla m. Poznania 1/37.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171444040

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.