PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 164 Reforma gospodarcza oraz warunki jej powodzenia | 96--111
Tytuł artykułu

Stan i perspektywy rozwoju systemu partycypacyjnego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problematyka udziału załóg w zarządzaniu wywołuje dość znaczne zainteresowanie teoretyków i praktyków z racji atrakcyjnych i celów i wartości, które zawiera w sobie partycypacja. Polskie doświadczenia w zakresie samorządności pracowniczej nie są duże, ponieważ, jak dotąd, dwukrotne próby uruchomienia samorządów, w latach 1944-1947 i 1956-1957, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Dopiero początek lat osiemdziesiątych spowodował ponownie, poważne zainteresowanie się tą kwestią. Wyrazem tego zainteresowania jest również niniejsze opracowanie. W artykule autorzy przedstawili próbę diagnozy systemu partycypacyjnego w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych na podstawie badań empirycznych, które przeprowadzili w latach 1983-1984. Sformułowana diagnoza stanowiła z kolei bazę do opracowania wstępnych założeń dalszego rozwoju samorządu pracowniczego w przemyśle polskim. Jak się wydaje, założenia te mają tak ogólny charakter, że można je odnieść również do innych działów gospodarki narodowej, Warto jeszcze na wstępie wyjaśnić, że diagnozę samorządności pracowniczej przeprowadzono w dwóch przekrojach. Pierwszy dotyczył tzw. układu konsultacyjnego partycypacji, polegającego na udziale pracowników w różnych zespołach, lecz bez prawa podejmowania decyzji. Drugi przekrój odnosił się do kodeterminacyjnego układu partycypacji, polegającego na decydowaniu załogi (poprzez swoich przedstawicieli) w sprawach zastrzeżonych prawem dla samorządu pracowniczego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • C. Józefiak, Warianty uspołecznienia, Przegląd Organizacji 1985 nr 2.
  • J. Kulpińska, Samorząd pracowniczy w przedsiębiorstwie a inne formy samorządności i uczestnictwa załogi. W: Ewolucje polskiego systemu pracy latach 1981-2000, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984.
  • Sz. Jakubowicz, Przesłanki rozwoju samorządu pracowniczego. W: Ewolucje polskiego systemu pracy latach 1981-2000, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984.
  • T. Mendel, Zarządzanie partycypacyjne w teorii i praktyce, Poznań 1986 (maszynopis).
  • W. Kerber, Mitbestimmung. W: Management Enzyklopadie, Munchen 1971.
  • W. Morawski, Samorząd pracowniczy: problem dnia dzisiejszego i problemy perspektywiczne. W: Ewolucje polskiego systemu pracy latach 1981-2000, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1984.
  • W.H. Staehle, Management. Eine verhaltenswissenschaftliche Einfuhrung, Munchen 1980.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171444700

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.