PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 164 Reforma gospodarcza oraz warunki jej powodzenia | 144--153
Tytuł artykułu

Zmiany w mechanizmie regulacji płac w przedsiębiorstwie

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Konieczność funkcjonalnego i liczącego się uzależnienia wzrostu indywidualnych wynagrodzeń wszystkich grup pracowniczych od syntetycznie wyrażonego wyniku ekonomicznej efektywności pracy przedsiębiorstwa nie jest - polskiej literaturze ekonomicznej, a częściowo i praktyce gospodarczej - rozwiązaniem całkowicie nieznanym. Faktycznie jednak, dopiero w warunkach wdrażanej reformy gospodarczej, zakładającej uspołecznienie procesu planowania i funkcjonowanie samodzielnych, samorządnych i samofinansujących się przedsiębiorstw, uzależnienie takie (poprzez przyjętą rolę zysku) stało się podstawowym i logicznie współzależnym składnikiem rozwiązań systemowych. Przyjmując powyższe uzależnienie za teoretycznie poprawne oraz ekonomicznie i społecznie uzasadnione, należy zarazem zauważyć, iż w całkiem praktycznym już wymiarze oznacza ono, że: a) obok indywidualnego wkładu pracy istotnym uwarunkowaniem i weryfikatorem efektywnych dochodów pracowniczych staje się także rezultat pracy grupowej (przedsiębiorstwa) poddany ocenie na rynku, b) dopuszczalne stają się tym samym istotne rozpiętości w dochodach pracowniczych z tytułu różnego wykorzystania w przedsiębiorstwach jednakowych lub zbliżonych indywidualnych wkładów pracy. Znaczącymi i wymagającymi praktycznego rozwiązania konsekwencjami w mechanizmie regulacji płac w gospodarce, a stąd i bezpośrednio płac w przedsiębiorstwie stają się z kolei takie kwestie, jak: ogólnie akceptowany zakres rozpiętości w dochodach z pracy i system zabezpieczeń przed rozpiętościami nadmiernymi i uznawanymi za społecznie i ekonomicznie nieuzasadnione; skala i sposób opłacania tej części dochodu, która byłaby dla wszystkich zatrudnionych w sektorze uspołecznionym (i w jego przekrojach społeczno-zawodowych oraz działowo-gałęziowych) względnie jednolita (co do zasad i kryteriów) i w zasadzie niezależna od osiąganych i zróżnicowanych dochodów przedsiębiorstw; zasady i formy konstrukcji mechanizmu płacowego przekształcającego dochody przedsiębiorstwa w efektywne (ostateczne) dochody pracownicze. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • W. Jarmołowicz, Systemowe uwarunkowania wzrostu płac i zatrudnienia. Poznańskie Roczniki Ekonomiczne, t. XXX, Poznań 1984.
  • W. Jarmołowicz, Wyjściowe proporcje płac, Życie Gospodarcze 1981, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171444712

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.