PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1986 | nr 164 Reforma gospodarcza oraz warunki jej powodzenia | 164--176
Tytuł artykułu

Reforma struktury organizacyjnej przemysłu a system finansowy przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W obrębie systemu ekonomicznego przemysłu rozróżnić można szereg jego odcinków (podsystemów, ogniw), takich jak system płac, system cen, system finansowy przemysłu, jego struktura organizacyjna, system planowania rzeczowego itd. Dwa spośród wymienionych odcinków systemu ekonomicznego zostały skojarzone ze sobą w temacie niniejszego opracowania. Nasuwa się zatem na wstępie pytanie, z jakich względów może być wskazane i celowe rozpatrywanie systemu finansowego przemysłu na tle struktury organizacyjnej przemysłu. Punktem wyjścia dla udzielenia odpowiedzi na to pytanie jest podnoszona niejednokrotnie w literaturze ekonomicznej kwestia tzw. kompleksowości systemu ekonomicznego, która polega m.in. na wzajemnym dostosowaniu określonych rozwiązań systemowych, obowiązujących na danym jego odcinku, do niektórych konstrukcji systemowych, zastosowanych w obrębie innych członów systemu ekonomicznego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • H. Mreła, Integracja organizacyjna przemysłu, PWE Warszawa 1978.
  • H. Sadownik, Zrzeszenia przedsiębiorstw, w pracy zbiorowej pod red. H. Króla, Reforma po starcie, PWE Warszawa 1984.
  • Ł. Sajkiewicz, Warunki zrzeszenia się przedsiębiorstw przemysłowych, Ekonomika i Organizacja Pracy 1982 nr 3.
  • Ogólne założenia i kierunki kształtowania struktur organizacyjnych w gospodarce, dodatek "Rzeczpospolitej" Reforma Gospodarcza nr 49 ze stycznia 1985 r.
  • S. Jakubowicz, Związki przedsiębiorstw i zakładów w przemyśle, w pracy zbiorowej pod red. J. Mujżela i S. Jakubowicza, Funkcjonowanie gospodarki polskiej, PWE Warszawa 1984.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171444718

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.