PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1990 | nr 153 Wybrane zagadnienia socjologii Tadeusza Szczurkiewicza | 46--56
Tytuł artykułu

Teoria grupy społecznej Tadeusza Szczurkiewicza

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z podstawowych teoretyczno-empirycznych zagadnień socjologii ogólnej jest koncepcja grupy społecznej. W publikacjach naukowych z tej dyscypliny spotykamy często wieloznaczne określenia grupy społecznej, które najczęściej akceptujemy i nie zastanawiamy się nad ich głębszym znaczeniem. Pojęcia te są nieraz sztucznymi konstrukcjami, pozbawionymi empirycznych podstaw, są często powierzchowne i nie zbliżają nas do rzeczywistości społecznej, nie zaostrzają naszej obserwacji. Na problem ten zwrócili uwagę między innymi S. Ossowski i T. Szczurkiewicz. Ten ostatni pisze: "Każdy uczciwy socjolog musi dziś stwierdzić, że terminologia, którą rozporządza jest niewystarczająca, że dalszy rozwój socjologii nierozłącznie związany jest z koniecznością rozbudowy i uściślenia jej terminów". Podobnie zauważa S. Ossowski, który stwierdza, że w rozważaniach dotyczących pojęcia grupy społecznej w socjologii występują różne perypetie, pewne fikcje i pewne tradycyjne nieporozumienia, które nie straciły żywotności i niejednokrotnie brużdżą przy nauczaniu socjologii w szkołach akademickich. W artykule niniejszym pragnę zwrócić uwagę na niektóre definicje wyjaśniające jedno z podstawowych zagadnień socjologii, jakim jest grupa społeczna i w ich świetle przedstawić koncepcję definicji grupy społecznej sformułowaną przez T. Szczurkiewicza. W opracowaniu ograniczam się do zaprezentowania niektórych bardziej znanych określeń grupy społecznej i do ich pobieżnej analizy. Bowiem bardziej wnikliwe rozważania nad tematem mogłyby stanowić szersze opracowanie. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
Bibliografia
  • G. Simmel; Socjologia. Warszawa 1975.
  • J. Szczepański, Poglądy teoretyczno-metodologiczne Tadeusza Szczurkiewicza. w: 60 lat socjologii poznańskiej. Red. A. Kwilecki. Poznań 1981.
  • J. Szczepański: Elementarne pojęcia socjologii. Warszawa 1972.
  • J. Wiatr; Społeczeństwo. Wstęp do socjologii systematycznej. Warszawa 1981.
  • P. Rybicki: Struktura społecznego świata. Warszawa 1979.
  • S. Mika; Psychologia społeczna. Warszawa 1981.
  • S. Ossowski; O osobliwościach nauk społecznych. Warszawa 1983.
  • T. Abel; Podstawy teorii socjologicznej. Warszawa 1977.
  • T. Szczurkiewicz; Studia socjologiczne. Warszawa 1970.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171445516

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.