PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | Projekty regionalne i lokalne - sukces projektu | 149--165
Tytuł artykułu

Odmienne priorytety rozwojowe polskich województw w kontekście absorpcji funduszy europejskich w latach 2004-2013

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Warsztat naukowy z zakresu rozwoju regionalnego doczekał się wielu analiz o charakterze teoretycznym i empirycznym. Jednak wskazanie konsensusu naukowego i praktycznego o charakterze zarówno retrospektywnym, jak i projekcyjnym nie jest łatwe. Różnice w ocenie potencjalnej skuteczności poszczególnych teoretycznych modeli rozwoju łączy w większości brak ich empirycznej weryfikacji. Dzieje się tak zarówno z uwagi na ograniczony dostęp do szczegółowych danych statystycznych, wynikający głównie z ich agregacji terytorialnej, jak i z uwagi na rozproszony system ewaluacji niepozwalający na ocenę procesów, a w większości skupiający się wyłącznie na ocenie wycinkowych zdarzeń. Zakładanie ex ante wyższości jednego modelu nad drugim nie zawsze jest wpisane w dowody wskazujące na nieskuteczność zastosowanego instrumentarium rozwojowego w wymiarze przyczyn, a ogranicza się do identyfikacji skutków. Niezbędna jest zatem identyfikacja ogółu składowych skutków, a w dalszej kolejności ogółu ich przyczyn. Jeśli traktuje się wycinkowo poszczególne obszary życia społeczno-gospodarczego bez wnikania we wzajemne zależności, nie uwzględniając dynamiki tych procesów, czy też wzajemnych relacji obiektów pozostających ze sobą w logicznym związku, tworzony jest wyłącznie punktowy obraz rzeczywistości, który nie daje podstaw do ogólnej oceny płaszczyzny poznawczej (fragment tekstu)
Twórcy
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Polska
Bibliografia
  • G. Gorzelak, Fakty i mity rozwoju regionalnego, "Studia Regionalne i Lokalne" 2009, nr 2(36)
  • J. Kudełko, Uwarunkowania rozwoju regionalnego w świetle założeń europejskiej polityki spójności na lata 2014-2020, "Studia Ekonomiczne" 2014, nr 166, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • N. Drejerska, Dochody i wydatki publiczne jako elementy polityki rozwoju regionalnego w Polsce, "Zeszyty Naukowe SGGW. Finanse i Marketing" 2010, nr 4(53)
  • A. Głodowska, Znaczenie konwergencji w aktualnej i przyszłej polityce strukturalnej Unii ^Europejskiej, "Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy" 2012, z. 24
  • Portal Funduszy Europejskich, Słownik: konwergencja, https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ strony/slownik/
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171445812

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.