PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | nr 1 (8) | 21--32
Tytuł artykułu

Polska bankowość na tle współczesnych tendencji rozwoju systemów bankowych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
We współczesnych gospodarkach funkcjonują dwa modele bankowości: uniwersalistyczny i specjalistyczny. Ukształtowały się one pod wpływem wielu czynników, wśród których należy wymienić wzorce rozwoju kapitalizmu, formy pośrednictwa na rynku finansowym, orientację systemu finansowego i różnice w prawie bankowym. W ostatnich latach, w wyniku procesu globalizacji światowej gospodarki, oba modele bankowości wykazują tendencję do konwergencji, czyli upodobniania się. Efektem konwergencji jest pojawienie się nowej koncepcji działania na rynku pośrednictwa finansowego - konglomeratu finansowego. Polskiego systemu bankowego nie można określić mianem uniwersalistycznego ani specjalistycznego. W obliczu integracji z systemem bankowym Unii Europejskiej polskie banki mają swobodę w kształtowaniu profilu swej działalności, w tym także szansę utworzenia konglomeratów finansowych. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
21--32
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu, doktorant
Bibliografia
  • J. K. Solarz, Holding finansowy, Warszawa 1994, s. 33-48.
  • J. Zaremba, Globalizacja rynków finansowych - Tendencje przekształceń systemu bankowego w Polsce, "Zeszyty Finansowe" 1997, nr 3, s. 9 i 28.
  • Ustawa z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków (Dz.U. Nr 18, poz. 82).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1996 r. o łączeniu i grupowaniu niektórych banków w formie spółki akcyjnej (Dz.U. Nr 90, poz. 406 z póżn. zm.).
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz.U. Nr 140).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171452365

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.