PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | nr 2-3 (9-10) | 61--76
Tytuł artykułu

Europejska Karta Samorządu Regionalnego w procesie integracji europejskiej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Europejska Karta Samorządu Regionalnego (EKSR), której projekt został opracowany pod auspicjami Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, mimo że nie została jeszcze przez tę instytucję formalnie uchwalona, jest już dziś jednym z najważniejszych dokumentów, wyznaczających normy organizacyjne istniejącym i powstającym regionom. Oznacza ona również standardy dla konstruowanych przepisów prawnych, odnoszących się do regionów europejskich. W artykule prezentowana jest geneza EKSR i tryb jej opracowania, a także omawiane są relacje między EKSR a Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Duża część opracowania poświęcona jest interpretacji podstawowych zapisów EKSR. Są one omawiane, z jednej strony w kontekście uregulowań dotyczących gmin, a z drugiej, w odniesieniu do rozwiązań przyjętych w Polsce. Podkreślając znaczenie EKSR, autor wysuwa w konkluzji przypuszczenie, ze być może regiony staną się w przyszłości podstawowymi ogniwami jednolitego systemu administracji europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Strony
61--76
Opis fizyczny
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Bibliografia
  • Oświadczenie rządowe z 14 lipca 1994 roku w sprawie ratyfikacji przez Rzeczpospolitą Polską Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, sporządzonej w Strasburgu 15 października 1985 roku (Dz.U. z 1994 roku nr 124, poz. 608).
  • Z. Gilowska, L. Kieres, R. Sowiński, Samorząd terytorialny w Polsce a standardy europejskie, Warszawa 1993.
  • Rezolucja Statutowa (94) 3 Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, przyjęta przez Komitet Ministrów Rady Europy 14 stycznia 1994 roku.
  • R. Sowiński, Transformation changes in public administration w Poland after 1990. Regionalisation in Central and Eastern Europe, Wrocław 1996.
  • Ustawa z 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa (Dz.U. nr 91, poz. 576).
  • Europejska Konwencja Ramowa o Współpracy Transgranicznej Między Wspólnotami i Władzami Terytorialnymi, sporządzona dnia 21 maja 1980 roku, ratyfikowana przez Polskę 1 kwietnia 1993 roku, weszła w życie w stosunku do RP 19 czerwca 1993 roku (Dz.U. nr 61, poz. 288).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171452855

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.