PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | Unia Europejska wobec wybranych problemów wewnętrznych | 11--33
Tytuł artykułu

Europa 2020 jako strategia rozwoju Unii Europejskiej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Paradygmatem polityki rozwoju, który upowszechnił się w UE na przełomie XX i XXI w., stała się idea trwałego i zrównoważonego rozwoju. Jest to całościowa, holistyczna koncepcja polityki rozwoju, w ramach której dąży się do jednoczesnego uwzględniania aspektów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych także w perspektywie międzypokoleniowej . Przez politykę rozwoju rozumie się interwencjonizm mający na celu powiększanie i poprawę jakości szeroko rozumianego potencjału wytwórczego gospodarki w celu zapewnienia jej konkurencyjności, a w efekcie - społecznego dobrobytu. W teorii tak rozumiana polityka rozwoju odnoszona jest zwykle do kraju. W praktyce obszarem prowadzenia polityki rozwoju może być też region, a w przypadku Unii Europejskiej - ugrupowanie integracyjne. Jednak to państwo członkowskie ugrupowania integracyjnego decyduje o przekazaniu na poziom ponadnarodowy części swoich prerogatyw w zakresie polityki rozwojowej. Z drugiej strony wielopoziomowość polityki rozwoju wymaga jej koordynacji także na szczeblu regionalnym. Zmiany potencjału wytwórczego wymagają wieloletniego horyzontu, dlatego polityka rozwoju ze swojej natury jest polityką średnio- i długookresową (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • M. Sulmicka, Nowy model programowania polityki rozwoju w Polsce [w:] J. Stecewicz (red.), Pomiędzy polityką stabilizacyjna i polityką rozwoju, Prace i Materiały IRG SGH 2012, vol. 88, s. 255
  • J. Piotrowski, Sfrategia Lizbońska-przyczyny niepowodzenia, Unia Europejska.pl 2012, nr 1(212)
  • A. Budzyńska, M. Duszczyk, M. Gancarz, E. Gieroczyńska, M. Jatczak, K Wójcik, Strategia lizbońska - droga do sukcesu zjednoczonej Europy, UKIE, Warszawa 2002
  • E. Synowiec, Semestr europejski -jak Polska zda egzamin z reform gospodarczych? Portal Spraw Zagranicznych, psz.pl, http://www.psz.pl/127-unia-europejska/ewa-synowiec- semestr-europejski-jak-polska-zda-egzamin-z-reform-gospodarczych (dostęp: 11.12.2015)
  • J. Misala, Istota i mierniki międzynarodowej konkurencyjności gospodarki w świetle teorii wymiany międzynarodowej [w:] J. Bossak, W. Bieńkowski (red.), Konkurencyjność gospodarki Polski w dobie integracji z Unią Europejską i globalizacji, Instytut Gospodarki Światowej, Kolegium Gospodarki Światowej SGH, Warszawa 2001
  • S. Pangsy-Kania, Konkurencyjność polskiej gospodarki przez pryzmat międzynarodowych rankingów, http://www.konferencja.edu.pl/ ref8/pdf/pl/pangsy-kania-gdansk.pdf (dostęp: 1.12.2015)
  • M. J. Radło, Międzynarodowa konkurencyjność gospodarki. Uwagi na temat definicji, czynników i miar, Instytut Gospodarki Światowej, SGH, Warszawa 2008, http://radlo.org/mkg.pdf, s. 7 (dostęp: 10.12.2015)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171454329

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.