PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | nr 58 Modelowanie procesów i systemów logistycznych, Cz. 15 | 243--254
Tytuł artykułu

Regulowanie rynku transportu drogowego w Polsce

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Regulations of Road Transportation Market in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem transportu samochodowego w łańcuchach dostaw jest obecnie problematyka regulacji tego rynku. Podstawowe pytanie odnosi się do tego, czy rynek ten powinien być w dalszym ciągu regulowany zarówno przez prawo unijne, jak i polskie prawodawstwo, czy należy stopniowo powracać do przyjętych wcześniej zasad deregulacji. Odpowiedź na to pytanie będzie miała istotne znaczenie przy analizie jakości funkcjonowania tej gałęzi transportu. Praktyka pokazuje, że rynek ten jest przesterowany, a wiele regulacji, które państwa członkowskie wdrożyły, nie zawsze odpowiada rzeczywistości gospodarczej. Co więcej, bardzo mocno jest regulowana sprawa dostępu do zawodu przewoźnika, zasada funkcjonowania w przewozach unijnych, kabotaż czy strona kosztowa funkcjonowania przedsiębiorstw, a całkowicie pominięta została strona popytowa/cenowa. Najnowsze propozycje UE zmierzają w kierunku tworzenia kolejnego pakietu drogowego, chociaż nie wdrożono jeszcze rozporządzeń nr 1071, 1072 i 1073, z naciskiem na rozwiązanie dumpingu socjalnego w transporcie drogowym, przy czym nie bardzo wiadomo, jaka jest definicja dumpingu. Można przypuszczać, że Komisja Europejska pracuje nad wieloma zagadnieniami prawnymi, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością gospodarczą. (fragment tekstu)
EN
The following article presents reflections and considerations concerning road transportation regulations in Poland. Relevant international conventions and treaties, relating to the operation of this transportation mode, have been carefully selected and analyzed in terms of the significance of these regulations in road transportation sector.(original abstract)
Twórcy
Bibliografia
  • Jasiński E., Materiały wewnętrzne Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Warszawa 2014
  • Konwencja celna dotycząca międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (konwencja TIR), Warszawa 2010
  • Przewoźnik Czasopismo, Wydawnictwo Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, roczniki z lat 2010-2014
  • Ustawa o transporcie drogowym, Dz. U. z 2001 r. Nr 125, poz. 1371
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171458973

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.