PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 15 | 177--188
Tytuł artykułu

The Development of Poland's Capital Market After the Accession to the European Union

Warianty tytułu
Rozwój rynku kapitałowego w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej
Języki publikacji
EN
Abstrakty
1 maja 2009 r. minęło 5 lat od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oznacza między innymi włączenie rynku kapitałowego do struktur europejskiego rynku finansowego. Celem opracowania jest zaprezentowanie i ocena rozwoju rynku kapitałowego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem okresu po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Ocenie została poddana akcesja Polski do UE w kontekście rozwoju rynku kapitałowego. Rozwój rynku kapitałowego w Polsce od momentu akcesji do UE był bardzo dynamiczny. Kapitalizacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie od roku 2004 do 2007 uległa potrojeniu. Ze względu na sytuację na rynku finansowym na świecie w 2008 r. kapitalizacja polskiej giełdy obniżyła się o 50% Nie można stwierdzić jednoznacznie, jaki wpływ na rozwój polskiego rynku kapitałowego miała akcesja do Unii Europejskiej. Niewątpliwie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej poprawiło poziom zaufania do tego rynku i umożliwiło jego dynamiczny rozwój.(abstrakt oryginalny)
EN
This paper aims at presenting and assessing the development of Poland's capital market with a special emphasis on the five-year period after the accession to the European Union. (original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
177--188
Opis fizyczny
Twórcy
  • Gdansk School of Banking, Poland
Bibliografia
  • Central Statistical Office, www.stat.gov.pl
  • Daniluk M., Rynek kapitałowy. Papiery wartościowe, operacje giełdowe, strategie inwestowania [Capital market. Securities, stock exchange operations, investment strategies], Bellona, Warsaw 1998.
  • Federation of European Securities Exchange FESE, www.fese.be
  • PFTS Exchange, www.pfts.com
  • Strategia rozwoju rynku kapitałowego [Strategy for capital market growth], "Agenda Warsaw City 2010", Ministry of Finance, Warsaw, April 2004.
  • Warsaw Stock Exchange, www.gpw.pl
  • World Bank, www.worlbank.org
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171459165

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.