PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 993 Informatyczne wspomaganie controllingu | 157--167
Tytuł artykułu

Systemy ewidencji zdarzeń gospodarczych na potrzeby controllingu projektów

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Projekt, w odróżnieniu od rutynowego procesu w przedsiębiorstwie, to jednorazowe zadanie określone co do czasu trwania, przydzielonych zasobów i celu jego realizacji, będące często zadaniem interdyscyplinarnym w stosunku do organizacji przedsiębiorstwa. Projekt polega na dostarczeniu rozwiązania problemu. Najważniejszymi wymiarami w projekcie są ilość, jakość, koszty i terminy. Funkcjonowanie controllingu projektów zależy od tego, czy dane przedsiębiorstwo opiera swą działalność na równoczesnej realizacji wielu projektów (przedsiębiorstwo budowlane, producent software u, agencja reklamowa), a więc podstawowe dochody pochodzą z realizacji projektów bądź firma działa na zlecenie klienta, czy też projekt stanowi marginalną działalność przedsiębiorstwa i służy np. rozwiązaniu wewnętrznego problemu. Ze względu na skracające się cykle życia produktów i chęć sprostania rosnącym wymaganiom klientów coraz więcej przedsiębiorstw kształtuje swą ofertę na miarę indywidualnego klienta, wykorzystując przy tym zarządzanie projektami. Do zmian tych dostosowuje się również controlling. Celem artykułu jest pokazanie roli ewidencji danych dla poprawności rozwiązań w controllingu projektów. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Gable E., Fisher Ph.: Kosten- und Erlöserechnung. München: Verlag Franz Vahlen 1992.
  • Lachnit L.: Controllingkonzeption für Untemehmen mit Projektleistungstaetigkeit. München: Verlag Franz Vahlen GmbH 1994.
  • Nowak H., Pietrowska J., Szymborski A.: Rozwiązanie informatyczne wspierające proces planowania kosztów stałych i zmiennych oraz ich rozliczanie na poziomie planów. [w:] Controlling w zarządzaniu firmą. Katowice: Oficyna Controllingu Profit 1999.
  • Rynkiewicz P., Munch J.: Zastosowanie kompleksowego rozwiązania informatycznego na potrzeby controllingu i rachunkowości zarządczej w firmie produkcyjno-usługowej na przykładzie Grupy Kapitałowej ComArch. [w:] Controlling. Technologia zarządzania firmą. Katowice: Oficyna Controllingu Profit 2000.
  • Sierpińska M., Niedbała B.: Controlling operacyjny w przedsiębiorstwie. Warszawa: WN PWN 2003.
  • Trocki M., Grucza B., Ogonek K.: Zarządzanie projektami. Warszawa: PWE 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171459758

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.