PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 991 Inwestycje finansowe i ubezpieczenia - tendencje światowe a polski rynek | 612--617
Tytuł artykułu

Metoda PSOR w wycenie obligacji zamiennych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Obligacje zamienne są jedynymi hybrydowymi papierami wartościowymi na rynku Polskim. W chwili pisania niniejszego referatu na rynku znajdowały się trzy emisje obligacji zamiennych. Jednakże udział w rynku i płynność tych obligacji nie jest duża. Wartość tych trzech emisji to 48,32 min zł, w porównaniu z wartością całego rynku obligacji przedsiębiorstw i banków 8,2764 mld zł daje 0,6% udziału w rynku. Najczęściej zainteresowani obligacjami zamiennymi są inwestorzy, którzy chcą mieć wpływ na poczynania emitenta (poprzez ewentualną konwersję obligacji na akcję). Najczęściej emitent zostawia sobie amerykańską opcję kupna wyemitowanych obligacji (emitent ma prawo do odkupienia obligacji po określonej cenie), przez co może w niektórych przypadkach wymusić na inwestorze wymianę obligacji na akcje (wymuszona konwersja). Ze względu na fakt dołączania do obligacji zamiennych dodatkowych opcji, co więcej opcji typu amerykańskiego, wycena tych instrumentów nie jest prosta. W niniejszym opracowaniu postaramy się pokazać jedną z metod, jak również uwypuklić problemy pojawiające się w trakcie wyceny tego typu instrumentów finansowych. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Ayahe E., Forsyth P.A., Vetzal K.R.: The valuation of convertible bond with credit risk. 2002, www.scicom.uwaterloo.ca/~paforsyt.
  • Cottle R.W., Pang J.S., Stone R.E.: The linear complementarity problem. Academic Press 1992.
  • Smith G.D.: Numerical solution of partial differential equation: finite differential methods. Watsworth and Brooks/Cole 1989.
  • Tsiveriotis K., Fernandes C.: Valuing convertible bonds with credit risk. "The Journal of Fixed Income" September 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171460602

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.