PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2015 | nr 5 | 203--206
Tytuł artykułu

Recenzja książki: Dylematy polityki makroekonomicznej w warunkach kryzysu zadłużeniowego w Unii Europejskiej, redakcja naukowa Piotr Albiński, Zbigniew Polański, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2015, s. 162.

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ogólnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że autorom udało się w pełni zrealizować główny cel książki, a mianowicie prezentacje dylematów polityki stabilizacyjnej w okresie wzrostu zadłużenia publicznego. Dowiadujemy się, jak banki centralne musiały reagować w warunkach silnego osłabienia dynamiki gospodarek i niskiej inflacji i dlaczego sięgały po niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej (rozdział 2). Po przeczytaniu książki, mamy również rzetelnie literaturowo i empirycznie udokumentowane dylematy polityki fiskalnej (rozdział 3 i 4). O drugim celu, a mianowicie wpływie konsolidacji fiskalnej na wzrost gospodarczy, nie można powiedzieć, aby został nawet częściowo zrealizowany. W książce autorzy piszą o fluktuacji gospodarczej wokół trendu wzrostowego a nie zmianach produkcji będących przejawem wzrostu gospodarczego. Ten mankament nie umniejsza polecenia książki szerokiemu gronu czytelników zainteresowanych współczesnymi problemami polityki stabilizacyjnej. Inicjatywa autorów, aby opisać tę politykę w kontekście problemów zadłużenia publicznego, zasługuje na uznanie. Jest to ostatnio niezwykle ważny wątek w dyskusji ekonomicznej. Szczególnie warto tę książkę polecić studentom ekonomii z wyższych poziomów studiów, którzy będą mogli wzbogacić tradycyjny wykład o polityce stabilizacyjnej o zagadnienia zyskującego na teoretycznym i praktycznym znaczeniu problemu długu publicznego. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
203--206
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171483788

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.