PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | Systemowe uwarunkowania wzrostu gospodarczego krajów Afryki Subsaharyjskiej | 147--161
Tytuł artykułu

System gospodarczy a wzrost i rozwój gospodarczy Afryki Subsaharyjskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wzrost i rozwój gospodarczy to podstawowe kategorie makroekonomiczne, a ta leże główne cele polityki ekonomicznej. Tak jest z pewnością również w przypadku krajów Afryki Subsaharyjskiej, które należą do najbiedniejszych państw świata. Z tego względu powyższe cele są dla nich szczególnie istotne. Wzrost i rozwój gospodarczy to wynik działania różnorodnych czynników, których wyodrębnienie - a w jeszcze większym stopniu określenie ich wpływu - nie jest sprawą prostą. Istnieje zgodność poglądów, że oprócz czynników podażowych i popytowych na wzrost i rozwój gospodarczy wpływają również czynniki o charakterze systemowym (instytucjonalnym). Inaczej mówiąc jest to szeroko rozumiana sfera regulacyjna gospodarki, która oddziałuje na sferę realną gospodarki. Celem niniejszego rozdziału jest próba przedstawienia wpływu tych czynników na wzrost i rozwój gospodarczy krajów Afryki Subsaharyjskiej. Temu celowi podporządkowany został układ opracowania. W pierwszym punkcie - na bazie pierwszego rozdziału - starano się pokazać specyfikę wzrostu i rozwoju gospodarczego 16 krajów Afryki Subsaharyjskiej. Dokonano również porównań tych krajów z gospodarką światową, a także z jej innymi subsystemami. W drugim punkcie - w nawiązaniu do kolejnych rozdziałów - podjęto próbę uchwycenia zależności między omówionymi czynnikami instytucjonalnymi a wzrostem gospodarczym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów Unii Europejskiej. Red. S. Swadźba. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2014
  • Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów Azji Południowo- - Wschodniej. Red. S. Swadźba. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2015.
  • Systemowe uwarunkowania wzrostu i rozwoju gospodarczego krajów Ameryki Łacińskiej. Red. S. Swadźba. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2016.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171484432

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.