PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2016 | nr 5 | 43--45
Tytuł artykułu

Dowody przy wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów - problemy praktyczne i najnowsza linia interpretacyjna

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Sprzedaż towarów na rzecz kontrahenta z innego państwa Unii Europejskiej jest coraz bardziej powszechna. Zgodnie z przepisami unijnymi (Dyrektywa 2006/112/WE), państwa członkowskie zwalniają z VAT dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium danego państwa, ale na terytorium Unii Europejskiej, przez sprzedawcę, przez nabywcę lub na ich rzecz, dokonane dla innego podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, działających w takim charakterze w państwie członkowskim innym, niż państwo rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów.
Przepisy unijne wskazują, że w zakresie podatku VAT konieczna jest harmonizacja ustawodawstw, która wyeliminuje, w miarę możliwości, czynniki, mogące zakłócać warunki konkurencji - zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym. Mając powyższe na względzie, również w Polsce ustawodawca wprowadził preferencyjne zasady opodatkowania tego typu transakcji. Po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków podatnik może zastosować 0% stawkę VAT do dostaw towarów wywożonych z terytorium Polski na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Wówczas tego typu transakcja dla potrzeb VAT stanowi, co do zasady, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
43--45
Opis fizyczny
Twórcy
  • Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o
  • Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o
Bibliografia
  • Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171487225

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.