PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | 19 | z. 4 | 60--64
Tytuł artykułu

Obciążenia podatkowe jako instrument wyrównywania dochodów gospodarstw rolnych

Autorzy
Warianty tytułu
Tax Burdens as An Instrument for Equalizing Farm Incomes
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem artykułu było zaprezentowanie skali nierówności dochodowych wśród gospodarstw rolnych oraz znaczenia obecnie funkcjonującego systemu opodatkowania działalności rolnej dla wyrównywania tych nierówności. Badania przeprowadzono na podstawie danych zebranych z 573 gospodarstw rolnych, z województwa mazowieckiego, lubelskiego podlaskiego i łódzkiego. Do określenia zróżnicowania dochodów posłużono się współczynnikiem Giniego. Stwierdzono, że badane gospodarstwa charakteryzowały się dużym zróżnicowaniem dochodów (współczynnik Giniego - 0,672). Obciążenia podatkowe dochodu gospodarstw były na niskim poziomie 3,8% i w 77% odpowiadał za nie podatek rolny. System opodatkowania rolnictwa nie spełnia funkcji redystrybucyjnej, a nawet w niewielkim stopniu powoduje zwiększenie różnic dochodowych. Jednak w opinii badanych rolników problem zróżnicowania dochodów nie jest istotny z ich punktu widzenia i państwo raczej nie powinno podejmować dodatkowych działań w celu wyrównywania dochodów. Ewentualne zmiany powinny dotyczyć jedynie systemu wsparcia rolnictwa, a nie jego opodatkowania.(abstrakt oryginalny)
EN
(original abstract)
Rocznik
Tom
19
Numer
Strony
60--64
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Bibliografia
  • FADN. 2016. Wyniki standardowe uzyskane przez gospodarstwa rolne uczestniczące w Polskim FADN. Część I. Wyniki standardowe. Warszawa: IERIGŻ-PIB.
  • Kosikowski Cezary. 2007. Podatki. Problem władzy publicznej i podatników. Warszawa: Wydawnictwo LexisNexis.
  • Kot Stanisław Maciej. 2003. "Metodologiczne dylematy pomiaru nierówności dobrobytu". Materiały konferencyjne: Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy 1: 161-179.
  • Lissowski Grzegorz, Jacek Haman, Mikołaj Jasiński. 2008. Podstawy statystyki dla socjologów. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
  • Podstawka Marian. 1995. Opodatkowanie rolnictwa i perspektywy jego zmian w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo SGGW.
  • Podstawka Marian (red.). 2010. Finanse, instytucje, instrumenty, podmioty, rynki, regulacje. Warszawa: PWN.
  • Samuelson Paul, William Nordhaus. 2004. Ekonomia 2. Warszawa: PWN.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171490195

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.