PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | Biznes w kulturze - kultura w biznesie : nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne | 155--161
Tytuł artykułu

Specyfika systemu rachunkowości w instytucjach kultury w świetle regulacji prawnych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Kultura od wieków towarzyszy ludziom. Bez teatru, opery lub filharmonii znaczna część społeczeństwa nie wyobraża sobie życia. Osoby zaangażowane w organizację prac instytucji kultury dokładają wszelkich starań, aby miejsca te stały się dla odbiorców tzw. trzecim miejscem - po domu i pracy. Jednocześnie osoby zarządzające instytucjami kultury muszą zmierzyć się nie tylko z takimi problemami jak dobór repertuaru czy innymi ściśle związanymi z działalnością kulturalną jednostki, ale też ze zwyczajnymi, prozaicznymi problemami finansowania instytucji, a w dalszej kolejności rachunkowości i raportowania do jednostek nadrzędnych. Działalność kulturalna może przyjmować różne formy organizacyjne. Może być realizowana w formie fundacji lub stowarzyszeń, które prowadzą rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości, oraz w formie instytucji kultury, których działalność jest regulowana ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na problemy związane ze specyfiką systemu rachunkowości w instytucjach kultury, w szczególności na rodzaje funduszy, sposób księgowania dotacji oraz możliwość przeniesienia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych do gminnych centrów usług wspólnych. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Barański R., Finansowanie działalności kulturalnej, C.H. Beck, Warszawa 2016.
  • Gajewski S., Jakubowski A., Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2016.
  • Pietrzak U., Plan kont z komentarzem dla instytucji kultury, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o.o., Gdańsk 2010.
  • Wieczorek P., Instytucje kultury, C.H. Beck, Warszawa 2011.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171495950

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.