PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2008 | nr 24 | 93--96
Tytuł artykułu

Aktualny stan i perspektywy rozwoju rynku wyrobów tartacznych na Ukrainie

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Transformacja społeczno-gospodarcza zachodząca na Ukrainie od początku lat 90-tych oraz dotychczasowy system funkcjonowania sektora leśno-drzewnego zadecydowały o bardzo poważnym rozregulowaniu rynku drzewnego. Wyrażało się to przede wszystkim w sporych nieprawidłowościach w zakresie użytkowania zasobów leśnych i obrotu drewnem oraz w sferze stosunków pomiędzy podmiotami gospodarczymi działającymi w sektorach leśnym i drzewnym. Przyjęta w 1994 roku nowa polityka leśna Ukrainy oraz późniejsza nowelizacja Kodeksu Leśnego przybliżyły zasady funkcjonowania rynku drzewnego do obowiązujących norm międzynarodowych i najważniejszych trendów europejskich Dotyczy to przede wszystkim: przejrzystości w zakresie form własności i zasad użytkowania lasów, monitoringu i certyfikacji lasów, odnowienia zasobów leśnych i sprawowania nadzoru. Znowelizowany Kodeks Leśny jest jednym z elementów, które przybliżają politykę leśną Ukrainy. Ustala on priorytety, których istotą jest zwiększenie wskaźnika lesistości kraju, umocnienie funkcji ekologicznej lasów oraz systematyczne odnawianie zasobów drewna. Wiele uwagi poświęca się również rozwojowi i racjonalizacji produkcyjnej funkcji lasów. Zgodnie z wymaganiami rynku europejskiego uruchomiono, w ostatnich latach, proces certyfikacji lasów Ukrainy oraz wyrobów przemysłu drzewnego. Ma to poprawić przejrzystość gospodarowania w tym sektorze oraz wzmocnić pozycję konkurencyjną ukraińskich produktów drzewnych w eksporcie, przede wszystkim na rynki europejskie. W 2007 roku powierzchnia certyfikowanych lasów na Ukrainie w systemie FSC przekroczyła 1,4 mln ha. W najbliższym czasie certyfikacji według systemu FSC ma być poddana pozostała część lasów(abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
93--96
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Bibliografia
  • Lisovi resursy pidpryjemstv Derzavnoho Komitetu Lisovoho Gospodarstva Ukrainy na 2006
  • Lisovyj Kodeks Ukrainy 2006
  • Popyk W., Lis W.: Sektor leśny Ukrainy na tle krajów Unii Europejskiej. Przemysł drzewny i meblarski w Polsce. Stan i perspektywy rozwoju. Biała Księga I Forum Gospodarczego. Polwood. Inwestor, Tczew 2007.
  • Robochy plan na 2007 r. Derzawny Komitet Lisoho Gospodarstwa Ukrainy
  • Statystyczny jezegodnik, Kiev 2007
  • Wyrobnyctwo osnownych wydiw produkcj (1990-2007). DerŜawnyj Komitet Statystyki Ukrainy (Derzkomstat)
  • Towarna struktura zownishnioji torgiwli Ukrainy. DerŜkomstat (2001-2007)
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171507236

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.