PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | nr 38 | 121--141
Tytuł artykułu

Aspekt biofiliczny w kształtowaniu przestrzeni miast

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tematem artykułu jest zarys praktyk powiązanych z zarysem teorii projektowania biofilicznego w kontekstach miejskich. O ile koncepcja budownictwa energooszczędnego stopniowo adaptuje elementy biofiliczne, o tyle podobne podejście może odnosić się w przyszłości także do skali miejskiej i stanowić jeden z zasadniczych elementów planowania i projektowania urbanistyczego. Zasób i kompozycja miejskich "terenów zielonych" jest w tym wypadku jedynie punktem wyjścia, a nie celem projektowania biofilicznego. Jego istotą jest raczej świadomie i celowo (by design) kształtowany wpływ na rozwój psychofizyczny mieszkańców miast poprzez stwarzanie okazji do codziennego aktywnego kontaktu z naturą i podtrzymywania lokalnej bioróżnorodności oraz, w konsekwencji, wynikające z tego określone korzyści zdrowotne, ekonomiczne i społeczne.(abstrakt oryginalny)
Twórcy
Bibliografia
  • Asma S. 2015. Reclaiming the Power to Play (http://opinionator.blogs.nytimes.com/2015/04/27/reclaiming-the-power-of-play/?_r=0>;; dostęp: 18.10.2015).
  • Beatley T. 2011. Biophilic Cities: Integrating Nature into Urban Design and Planning. Island Press, Washington.
  • Beatley T. 2012. Imagining Biophilic Cities. CITYGREEN
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171508080

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.