PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | nr 8(2) | 546--549
Tytuł artykułu

Recenzja książki : Anna Dąbrowska, Rodzina migracyjna w przestrzeni życiowej dorastających. Holistyczny model wsparcia dla rodzin rozłączonych przestrzennie, PWN, Warszawa 2016.

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od przystąpienia Polski do UE do końca 2014 roku z kraju wyemigrowało 2 miliony 300 tysięcy osób, w tym 10,6% z populacji urodzonych po 1989 roku. Najwięcej Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii. Dane statystyczne i analizy historyczne dowodzą, że na przestrzeni dziejów zawsze miały miejsce migracje; nie jest to zjawisko nowe. Obecna emigracja zarobkowa dotyczy w szczególności krajów Europy Środkowo-Wschodniej, najbardziej Bułgarii i Rumunii. Rodzi wiele problemów w wymiarze ogólnoeuropejskim. Każde z państw próbuje także we własnym zakresie rozwiązywać problemy, jakie są konsekwencją masowych wyjazdów. Jedną z takich kwestii są zagrożenia jakie generuje długi wyjazd zagraniczny dla funkcjonowania rodziny oraz warunków, jakie rodzina migracyjna stwarza dla rozwoju dzieci. Rozłąki zagraniczne, obok tradycyjnych przyczyn, takich jak ubóstwo, bezrobocie, bezdomność czy uzależnienia, są ujmowane jako czynniki ryzyka dla stabilności rodziny. Rodzina rozłączona przestrzennie jest rodziną ryzyka, w której wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się niekorzystnych zjawisk i procesów. Znaczenie rodziny trudno przecenić. Dla większości ludzi rodzina jest fundamentem. Dla niektórych - źródłem trosk i osamotnienia. Rodzina migracyjna jest nowym typem rodziny, jaki ukonstytuował się pod wpływem przemian społeczno-politycznych, które wymusiły na jednostce przystosowanie się do nowych realiów życia i przedefiniowanie ról społecznych.(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Wszechnica Świętokrzyska
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171508506

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.