PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | nr 87 | 103--112
Tytuł artykułu

Zastosowanie gry symulacyjnej w nauczaniu budżetowania na uczelni

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Introduction of a Simulation Game in Teaching Budgeting at a University
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym artykule zaproponowano zastąpienie pojęcia gry edukacyjnej i bardziej precyzyjnym pojęciem "gra symulacyjna". Między tymi terminami występują zależności i podobieństwa, które należy wyjaśnić. Według Rizzi i Woźniakiewicz (2016) gra symulacyjna jest specyficznym połączeniem: gry, odgrywania ról oraz symulacji. Gra może być rozumiana jako zabawa towarzyska prowadzona według określonych zasad i reguł. Role pozwalają na wcielanie się studentów w konkretne osoby mające określone zadania, kompetencje, pola decyzyjne oraz odpowiedzialność. Natomiast symulacja jest pewnym modelem rzeczywistości, który najczęściej w uproszczony sposób pozwala na odtwarzanie warunków charakterystycznych dla danego zjawiska lub obiektu. Podobne rozumienie symulacji można znaleźć w opracowaniu Pietrzaka (2009). Dodatkowo wyjaśnia on różnice między symulacją a grą symulacyjną. Autor ten uważa, że w trakcie symulacji uczestnicy jedynie w minimalnym stopniu mogą współzawodniczyć ze sobą - na poziomie indywidualnym czy grupowym, a brak zwycięzców i pokonanych jest tym, co odróżnia symulację od gier symulacyjnych i edukacyjnych. W związku z charakterystyką budżetowania oraz nauczaniem na uczelniach przyjęto wykorzystanie aktywnej techniki nauczania w postaci gry symulacyjnej. Zastosowanie tej formy powinno wpłynąć pozytywnie na motywację uczących się do udziału w zajęciach i do rozwiązywania problemów analogicznych do tych, z jakimi mogą się spotkać podczas kontaktu z budżetem w praktyce gospodarczej. Definiując rodzaj gry, należy dodać, że prezentowana w artykule koncepcja zakłada zastosowanie komputerowej gry symulacyjnej. To wynika z konieczności przetwarzania dużych zbiorów danych ilościowych i finansowych w procesie budżetowania, co jest możliwe tylko w przypadku zastosowania odpowiednich aplikacji komputerowych. W dalszej części niniejszego opracowania opisano koncepcję komputerowej gry symulacyjnej w prowadzeniu zajęć z budżetowania dla słuchaczy studiów ekonomicznych.(fragment tekstu)
EN
Budgeting is one of the topics placed in syllabuses of subjects such as controlling, management accounting and cost accounting, carried out in various fields of higher education. A budgeting process, which is an item on the teaching agenda, includes setting up budgets tailored to a specific business activity and controlling their implementation. The control can be done in a number of cycles, and results thereof trigger corrective actions. According to the authors of this paper, students' understanding of this process, requires modern teaching techniques being used, including interactive computer simulations. The article presents an original concept of building a simulator of budgetary variances to be used in a budgeting tutelage at a university level.(original abstract)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
103--112
Opis fizyczny
Twórcy
 • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • Wrocław University of Economics, Poland
Bibliografia
 • Bieńkowska A. 2016. O dojrzałości controllingu. Pr. Nauk. UE Wroc. 421, 25-34.
 • Rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów w systemie informacyjnym przedsiębiorstwa. 2009. Red. A. Karmańska. Warszawa, Difin.
 • Handbook of budgeting. 2012. Red. W.R. Lalli. New Jersey, Wiley.
 • Majgier-Dąbek D. Korzyści płynące z zastosowania gier dydaktycznych w nauce chemii i biologii, http://www.soswprzem.pl/publikacje/gry.pdf, dostęp: 15.12.2013.
 • Marjak H. 2009. Ekonomiczne gry symulacyjne w środowisku wirtualnym. Oeconomica 273, 123-134.
 • Opis gry symulacyjnej firmy FF Helmets. 2016. Firma FF Helmets (materiały niepublikowane).
 • Pietrzak J. 2009. Symulacje i gry symulacyjne, czyli jak naśladujemy procesy społeczne, www.ceo.org.pl/ /sites/default/files/news-files/symulacje_i_gry.pdf, dostęp: 3.02.2017.
 • Rizzi P., Woźniakiewicz J.M. 2008. Perspektywy zastosowania gier symulacyjnych w edukacji - teoria i praktyka. Homo Comm. 3, 57-64.
 • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki. DzU z 2007 r., nr 164, poz. 1166.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171509295

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.