PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2004 | nr 20 | 116--118
Tytuł artykułu

Zrównoważona karta wyników jako efektywne narzędzie zapobiegania kryzysom w przedsiębiorstwie przemysłu drzewnego

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Efektywne funkcjonowanie oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorstw przemysłu drzewnego w warunkach zjednoczonego rynku europejskiego w głównej mierze jest uzależniona od właściwego przebiegu procesów wewnętrznych w firmie, opartych na prawidłowo dobranej i efektywnie realizowanej strategii jej rozwoju. Aktualnie większość przedsiębiorstw przemysłowych, zarówno w Polsce, jak również w krajach Europy Zachodniej odczuwa skutki kryzysu gospodarczego. Przejawia się to przede wszystkim w malejącej sprzedaży produkowanych wyrobów. Kurczenie się rynków zbytu polskich wyrobów oraz silna konkurencja decydują o niskich, zapewniających minimalną tylko rentowność marżach na rynkach Unii Europejskiej (Lis, Popyk 2003). Wysoki poziom nasycenia tych rynków, ostre warunki konkurencji, duże wymaganie jakościowe, dotyczące oferowanych tam towarów sprawiają, że w aktualnych warunkach gospodarczych pozycja przedsiębiorstwa na rynku, a tym bardziej jego rozwój - nie są możliwe bez dobrze dobranej i odpowiednio realizowanej strategii działalności firmy. Strategia ta powinna dotyczyć perspektywicznego horyzontu czasowego; ujmować misję przedsiębiorstwa, realne jego cele i zadania strategiczne, nie tylko w globalnym ujęciu, lecz też szczegółowe przedstawienie działań, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za realizację określonych projektów i określenie dla wszystkich członków organizacji konsekwencji podejmowanych przez nich decyzji. Wymaga to kompetentnej kadry menedżerskiej, opierającej się na sprawnym systemie zarządzania przedsiębiorstwem, stałego monitorowania efektywności wdrażanej strategii oraz jej bieżącego korygowania, w zależności od zmieniających się warunków rynkowych.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
116--118
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Akademia Rolnicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Bibliografia
  • Barcz M. (2003): Błędy w budowaniu strategii firmy. Manager, nr1.
  • Berłowski P. (2003): Przepis na lata chude. Personel i Zarządzanie, nr 1.
  • Bonsiep W., Fisher T., Klich J. (2000): Zrównoważona Karta Wyników jako narzędzie kontroli. Przegląd Organizacji.
  • Kapłan R., Norton D. (1996): Using the Balanced Scorecard as a Strategic Management System. Harvard Business Review. January-February 1996.
  • Kapłan R., Norton D. (2001): Strategiczna karta wyników. PWN, Warszawa
  • Kiszkiel-Makiewicz S. (2003): Podejmowanie decyzji w firmie. Manager, nr1.
  • Lis W., Popyk W.(2003): Efektywność eksportu w polskich przedsiębiorstwach meblarskich. Intercathedra, nr 19, Sztukiel M. (2002): Zrównoważona karta wyników. Firma i rynek, nr. 4
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171509667

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.