PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1061 Praktyczne aspekty pomiaru efektywności | 116--128
Tytuł artykułu

Prawne i ekonomiczne przesłanki wystąpienia z wnioskiem o upadłość

Warianty tytułu
The Law and Economic Determinants of the File for Insolvency
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Upadłość oznacza niewypłacalność danego podmiotu gospodarczego, a zjawisko to jest permanentną cechą systemu gospodarki wolnorynkowej. Jednak nie jest ono pozostawione swobodnemu działaniu rynku, ale jest sterowane przepisami przez państwo. Rok 2003 był w Polsce pod względem tych regulacji bardzo istotny, ponieważ 1 października zaczęło obowiązywać nowe prawo upadłościowe i naprawcze (DzU 2003 nr 60, poz. 535) zastępujące wprowadzone wraz z kodeksem handlowym sprawdzone prawo upadłościowe i prawo układowe z 1934 r. Przedmiotem niniejszej publikacji nie jest ocena tej kontrowersyjnej regulacji, zawierającej tak dużo błędów, że ich usunięcie trudno będzie załatwić jedną nowelizacją, ale autor na podstawie badań wniosków upadłościowych w obrębie właściwości Sądu Rejonowego w Opolu przeprowadza rozważania pod kątem: kiedy z wnioskiem o upadłość i dlaczego tak późno w świetle starego i nowego prawa upadłościowego. (fragment tekstu)
EN
According to the investigation one can state, that nearly all files for insolvency within the District Court of Opole were to late. It was reflected in very bad economic condition of enterprises and influenced the level of creditors satisfactory. On the ground of tracer analysis of insolvent enterprises on can infer about the border parameters of insolvency statements. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Prawo upadłościowe, DzU 1934 nr 93, poz. 834.
  • Prawo upadłościowe i naprawcze, DzU 2003 nr 60, poz. 535.
  • Wędzki D., Strategie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Oficyna Wydawnicza, Kraków 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171510682

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.