PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | 25 | 299--310
Tytuł artykułu

Analiza konsumpcji leków w Polsce i wybranych krajach

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Analysis of the Consumption of Medicines in Poland and in Selected Countries
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polacy konsumują dużą ilość leków. Jesteśmy w czołówce państw o najwyższym spożyciu farmaceutyków. Choć dynamika wartości rynku farmaceutycznego jest wysoka, to jej przyczyn należy upatrywać w coraz wyższych cenach. Przyrost konsumpcji w ujęciu ilościowym jest zdecydowanie niższy. Obserwuje się za to wyższą dynamikę konsumpcji leków na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Wyższa jakość życia pozwala na zaspokojenie potrzeby leczenia i utrzymania stanu zdrowia. W Polsce natomiast obserwuje się powolne zdystansowanie pacjentów do reklam. Choć skuteczność tych form komunikacji marketingowej nadal jest wysoka, to na przestrzeni kilku lat można zaobserwować kilkunastoprocentowy spadek. Przyczyn można upatrywać w bardzo restrykcyjnej formie reklamy kierowanej zarówno do pacjentów (minimum 20% powierzchni ekranu w pozycji nieruchomej musi zawierać informacja: "Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu"), jak i do lekarzy oraz farmaceutów (ograniczone wizyty przedstawicieli medycznych i handlowych w czasie godzin pracy). Stanowi to w pewnym sensie ostrzeżenie, że lek to nie cukierek i może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Natomiast starzejące się społeczeństwa na świecie oraz coraz wyższa jakość ich życia i coraz lepsza orientacja prozdrowotna spowodują, że popyt na leki będzie rósł najszybciej w krajach rozwijających się, a w krajach rozwiniętych będzie się stabilizował na poziomie kilku procent wzrostu ilościowej konsumpcji w skali roku. (abstrakt oryginalny)
EN
To sum up the above consideration we can state that Poles consume big quantity of medicinal products. We are in the lead of countries of the highest consumption of pharmaceuticals. Although dynamics of pharmaceutical market value is high the reason of this situation is in higher and higher prices. The increase of consumption in quantification is much lower. There is a higher dynamics of pharmaceutical consumption in the world, especially in developing countries. Higher quality of lifestyle allows to satisfy the treatment need and to maintain the state of health. However in Poland we can observe that patients slowly distance themselves from advertisings. Although the effectiveness of these forms of marketing communication is still high the last years we could observe a dozen or so per cent of decrease.(original abstract)
Rocznik
Tom
25
Strony
299--310
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
  • 1.Czapiński J., Panek T.(red.), Diagnoza społeczna 2007. Warunki i jakość życia Polaków, [on-line]. Dostępny w Internecie: www.diagnoza.pl.
  • 2.http://www.producencilekow.pl/images/publikacje/12_pl.pdf. : raport Zielona księga II.
  • 3.https://www.cia.goV/library/publications/the-world-factbook/geos/xx.html
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171526747

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.