PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1070, t. 1 Agrobiznes 2005 : zmiany w agrobiznesie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. T. 1 | 437--442
Tytuł artykułu

Obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce z udziałem cudzoziemców - stan i perspektywy

Autorzy
Warianty tytułu
Agricultural Property Sales for Foreigners in Poland - Situation and Outlook
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej sprawa nabywania nieruchomości przez cudzoziemców stała się tematem gorących polemik w różnych środowiskach, przepisy unijne umożliwiają bowiem swobodny przepływ kapitału w państwach wspólnoty. W negocjacjach akcesyjnych strona polska wystąpiła z wnioskiem o osiemnastoletni okres przejściowy na zakup gruntów rolnych i leśnych umożliwiający utrzymanie krajowych zasad nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w stosunku do obywateli UE. Podstawowe znaczenie miały tu argumenty o charakterze ekonomicznym - obawa przed gwałtownym wzrostem cen nieruchomości po przystąpieniu Polski do UE i spadek dostępności nieruchomości dla obywateli polskich, prawnym - zagrożenie spekulacją nieruchomościami w przewidywaniu znacznego wzrostu ich cen oraz historycznym - emocje i obawy, jakie rodzi w społeczeństwie nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości w Polsce, szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych. (fragment tekstu)
EN
The issue of property purchasing by foreigners has been one of hot topics due to a discussion which particularly concerns agricultural properties.
The study concerns the scope of agricultural property sales for foreign natural persons and businessmen as well as future prospects of this phenomenon in respect of new legal framework. (original abstract)
Twórcy
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Bibliografia
  • Konowalczuk J., Kurowska T., Ostrowski L., Urbańczyk K., Wycena nieruchomości rolnych. Prawo, Rynek, Metody, Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, Warszawa 2000.
  • Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - aspekty prawne i negocjacyjne, Seria: Dylematy Negocjacyjne, UKIE, Warszawa 2002.
  • Raport na temat rezultatów negocjacji o członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, Rada Ministrów, Warszawa 2002.
  • Raport z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, ANR, Warszawa 2004.
  • Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (DzU 1996 nr 54, poz. 245 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (DzU 2003 nr 64, poz. 592).
  • Ustawa z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz ustawy o opłacie skarbowej (DzU 2004 nr 49, poz. 466).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171530872

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.