PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1070, t. 1 Agrobiznes 2005 : zmiany w agrobiznesie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. T. 1 | 462--467
Tytuł artykułu

Analiza wielkości obrotu towarami rolno-żywnościowymi przed wstąpieniem i po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej

Warianty tytułu
The Analysis of Turnover Size of Rural-Food Products Before and after the Accession of Poland to the European Union
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W latach 2004-2006, czyli zaraz po akcesji, polskie gospodarstwa rolne i zakłady przetwórcze będą podlegać wzmożonej presji konkurencyjnej ze strony producentów z innych krajów Unii. Może ona spowodować wypchnięcie z rynku tych gospodarstw i zakładów, które nie zdążą w porę zaadaptować się do zmiany warunków gospodarowania. Jednocześnie będą one musiały ponieść dodatkowe koszty odpowiedniego dostosowania metod produkcji do wymogów acquis. W warunkach gdy większość polskich gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych jest w znacznej części niedoinwestowanych, wymagać to będzie szczególnie intensywnego ich wsparcia ze strony państwa i UE. Czy zdołamy utrzymać w eksporcie obecną tendencję do wzrostu? Czy pokonamy konkurencję? Artykuł jest próbą odpowiedzi na te pytania i syntetycznego opisu obrotu towarami rolno-spożywczymi (szczególnie eksportu) w latach 1999-2003. Na podstawie zebranego materiału przedstawiono zmiany w dynamice rozwoju badanego zjawiska oraz oszacowano tendencje eksportu polskich artykułów na najbliżej lata. (fragment tekstu)
EN
The paper presents the answers to the following questions:
1. Can we hold the current grow tend in Polish export.
2. Can we defeat the competitors.
3. What changes will we have after the accession.
The author has also made a large analysis of empiric material related to export of rural-food products in 1993-2003. Changes of dynamic growth of researched occurrence are presented based on the research results. Prognosis of probable directions of change in dimension of Polish products export in the nearest years is discussed in details. (original abstract)
Twórcy
  • Akademia Rolnicza w Szczecinie
Bibliografia
  • Czyżewski A.B., Ormowski W., Zienkowski L., Makroekonomiczne koszty i korzyści członkostwa Polski w Unii Europejskiej: analiza i ocena, [w:] Korzyści i koszta członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Centrum Europejskie Watolin, Warszawa 2003.
  • Poczta W., Wpływ integracji z UE na położenie ekonomiczne rolnictwa polskiego w pierwszych latach po akcesji, [w:] Wieś i Rolnictwo nr 2, PAN, IRWiR, Warszawa 2004.
  • Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej, Biuletyn Informacyjny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, 1-2/2003.
  • Rolnictwo i Gospodarka Żywnościowa w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171530884

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.