PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2018 | nr 11 | 26--27
Tytuł artykułu

Czy lepsze są skóry zwierząt futerkowych, czy sztuczne "ekologiczne"

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Gatunków zwierząt, od których można pozyskiwać skóry do celów kuśnierskich, jest bardzo wiele. Zwierzę, jeżeli nie jest zbyt małe, nie ma zbyt grubej skóry i ma gęste owłosienie, może być wykorzystane do celów kuśnierskich. Mimo tak dużych możliwości pozyskiwania skór, pod koniec XIX wieku na rynkach światowych pojawił się dość znaczny ich niedobór, zwłaszcza skór pochodzących od gatunków szlachetnych. Przyczyną był rosnący popyt na futra szlachetne spowodowany zwiększającą się zamożnością szerszych kręgów społeczeństwa. Ten brak spowodowany był między innymi zasiedlaniem obszarów łowieckich oraz wzrastającą ingerencją człowieka w środowisko naturalne i często prowadzeniem rabunkowej gospodarki łowieckiej, co doprowadziło w stosunkowo krótkim czasie do ubytku wielu cennych gatunków zwierząt futerkowych. Ponadto dostęp do terenów, na których występowały te zwierzęta, był często utrudniony, zwłaszcza w zimie, kiedy ich skóry są najcenniejsze. Działo się tak drastycznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanadzie. Sytuacja ta, przy równocześnie zwiększającym się popycie na futra i systematycznym wzroście ich cen, zrodziła potrzebę utworzenia fermowej hodowli cenniejszych gatunków zwierząt futerkowych. To właśnie w USA i Kanadzie powstały w roku 1894 pierwsze na świecie fermy lisów pospolitych utworzone przez Charlesa Daltona i Roberta Qultona. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
26--27
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, pracownik emerytowany
Bibliografia
  • [1] Jarosz S. 1993. Futra naturalne w służbie człowieka. Referat wygłoszony na sesji naukowej w Kazimierzu.
  • [2] Jarosz S. 1993. Przeciw akcjom antyfutrzarskim. "Dziennik Polski", Kraków.
  • [3] Kuźniewicz J. 2014. Poprawa komfortu utrzymania zwierząt futerkowych - dobrostan. Maszynopis. Wrocław.
  • [4] Kuźniewicz J. 2014. Rola i znaczenie hodowli zwierząt futerkowych. Aspekt ekologiczny chowu zwierząt futerkowych. Maszynopis. Wrocław.
  • [5] Kuźniewicz J. 2014. Dlaczego chcę nosić ubiory wykonane z naturalnych surowców (skór). Maszynopis. Wrocław.
  • [6] Niedźwiadek S., Bielański P., Zając J., Zoń A. 1996. Dobrostan - ważny czynnik w chowie zwierząt futerkowych. Biuletyn Informacyjny. Instytut Zootechniki, R. XXXIV. 4. Kraków.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171532910

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.