PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | 3 | nr 1075 Zarządzanie środowiskiem - gospodarka przestrzenna | 130--136
Tytuł artykułu

Zarządzanie środowiskowe jako determinanta odpowiedzialności w biznesie

Autorzy
Warianty tytułu
Envinromental Management as a Determining Factor of Responsibility in Business
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Społeczna odpowiedzialność biznesu to koncepcja zarządzania oparta na tzw. potrójnej linii granicznej (triple bottom line), sprowadzającej się do stwierdzenia, że przedsiębiorstwo musi uwzględniać i odpowiednio kształtować nie tylko gospodarcze, ale także społeczne i środowiskowe skutki swojej działalności. W przypadku tych ostatnich dobrym przykładem jest rozwiązanie podane przez J. Lisowskiego z jednego z przedsiębiorstw budowlanych.
Geneza SOB oraz jej podstawowe zasady pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że nie można mówić o odpowiedzialnym działaniu w organizacjach nie troszczących się o środowisko przyrodnicze.
Społeczna odpowiedzialność nie polega jednak wyłącznie na spełnieniu podstawowych standardów. Od organizacji o takiej orientacji oczekuje się podjęcia działań wychodzących poza przeciętne wymagania. W zakresie wpływu na środowisko spełnienie wszystkich wymagań prawnych to absolutne minimum. Przedsiębiorstwo działające zgodnie z koncepcją SOB powinno podejmować dodatkowe działania na rzecz środowiska. Ich realizacja może być związana ze stosowaniem rozwiązań przedstawionych w powyższym opracowaniu. (fragment tekstu)
EN
This article presents the considerations about relations between environmental management and Corporate Social Responsibility (CSR). On the basis of the genesis examination and basic rules of CSR the author expressed that environmental management is an inseparable part of Corporate Social Responsibility. (original abstract)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Chryssides G.D., Kaler J.H., Wprowadzenie do etyki biznesu, PWN, Warszawa 1999.
  • Dziopa R., Co Polacy myślą o odpowiedzialności biznesu? "Magazyn Odpowiedzialnego biznesu" 2003 nr 3.
  • Lisowski J.L., Jakość i kompleksowe zarządzanie jakością w przedsiębiorstwach wykonawstwa budowlanego w warunkach gospodarki wolnorynkowej, Politechnika Białostocka, Białystok 2003.
  • Mapping Instruments for Corporate Social Responsibility, Komisja Europejska, Bruksela 2003.
  • Menedżerowie 500 i odpowiedzialny biznes, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Warszawa 2003.
  • Więcej niż zysk, czyli odpowiedzialny biznes, red. B. Rok, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Warszawa 2001.
  • Zbiegień-Maciąg L., Eko-etykieta, czyli etyka w ekologicznym zarządzaniu firmą, [w:] Annales. Etyka w życiu gospodarczym, Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania, Łódź 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171533320

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.