PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2016 | nr 3, CD 1 | 233--239
Tytuł artykułu

Analiza zmian w przewozach pasażerów w latach 1990 - 2013 i prognoza do roku 2020

Warianty tytułu
The Analysis of Changes in the Passengers Transportation in Years 1990 - 2013 and the Fore-Cast Till Year
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W transporcie podobnie jak w innych działach gospodarki występuje zagadnienie popytu i podaży. Oba z nich obejmują zarówno infrastrukturę jak i środki transportu. Niewątpliwie uzasadniona jest w tym zakresie równowaga, a przynajmniej jej znamiona. Decyzje dotyczące zmian w infrastrukturze przenoszą się w skutkach na wiele lat i w licznych przypadkach pozostają nieodwracalne także w odniesieniu do środowiska naturalnego. Uzasadnionym jest uzyskiwanie rzetelnych informacji o preferencjach mieszkańców względem formy i sposobu przemieszczania. Odnotowywany spadek w podróżach transportem zbiorowym mieszkańców w poszczególnych gałęziach powinien wywoływać u decydentów refleksję. Sygnałem wysyłanym przez społeczeństwo pozostaje wzrost wskaźnika zmotoryzowania, a tym samym i ujawniane preferencje przemieszczających się. Preferencje te obejmują w szczególności indywidualność podróży, bezpośrednie dotarcie do celu, szybkość i komfort przemieszczania. Istotny jest także wizerunek osoby (osób) przemieszczających się z wykorzystaniem środków transportu indywidualnego. Instytucjonalny rozwój gałęzi transportu z przeznaczeniem ich do zaspakajania potrzeb mieszkańców doprowadza do coraz to głębszych sprzeczności. Podmioty zarządzające infrastrukturą w niedalekiej przyszłości dotknie zapewne brak płynności finansowej z coraz częściej występującym w rożnych formach subsydiowaniem nie tylko poszczególnych inwestycji, ale również działań utrzymaniowych stanu bieżącego. Łączyć się to będzie również z zanikiem unijnego współfinansowania inwestycji infrastrukturalnych w transporcie. W działaniach administracji państwowej od lat widoczny jest element preferencji komunikacyjnej oraz oddziaływania restrykcyjnego na indywidualnie podróżujących z wykorzystaniem własnego środka transportu. Artykuł jest sygnałem wywołującym potrzebę pochylenia się nad problemem. (abstrakt oryginalny)
EN
In transport as in other sectors of the economy is the issue of supply and demand. These include both the infrastructure and means of transport. Decisions on changes in the infrastructure have implications for many years and often remain irreversible also in relation to the natural environment. Therefore it is necessary to obtain reliable information about the inhabitants preferences about the form and the way of transportation. The observed decrease in travel using public transport should cause reflection of decision-makers. The signal sent by the society remains the growth rate of motorization, and thus disclosed preferences. These preferences include, in particular individuality, a direct road to the target, speed and comfort of movement. Important is also the image of the person, who uses means of personal transport. The activities of state administration over the years include restrictions covering individual travelers, who use their own means of transport. The article is a signal that causes the need to resolve the issue. (original abstract)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
233--239
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Bibliografia
  • Berezowski St.., Zarys geografii komunikacji, PWN, Warszawa 1979.
  • GUS: Transport - wyniki działalności w 2009 r., Warszawa 2010.
  • GUS: Transport - wyniki działalności w 2013 r., Warszawa 2014.
  • PN 72/M - 78000 Transport. Określenia podstawowe i podział. PKW i N.
  • Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego: Raport 2014, Branża Motoryzacyjna, KPNG 2014.
  • Tarski I., Czynnik czasu w procesie transportowym, WKŁ, Warszawa 1976.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171557534

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.