PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | nr 1 (1) | 21--42
Tytuł artykułu

Alianse międzynarodowe jako strategiczny instrument rozwoju przedsiębiorstwa

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jedną z koncepcji zarządzania strategicznego, która wyjaśnia znaczenie zawierania aliansów strategicznych dla funkcjonowania przedsiębiorstw, jest koncepcja zasobowa. Źródłem tego podejścia jest proces osiągania przez przedsiębiorstwo przewagi konkurencyjnej, wyrażonej poprzez unikalność, cenność oferty produktowej i/lub usługowej i jej zdolność do wyróżnienia się spośród rywali rynkowych, dzięki specyficznym i unikalnym umiejętnościom firmy. Owe charakterystyczne kompetencje, umiejętności i doświadczenia w celu w celu uzyskania przewagi konkurencyjnych jest procesem długotrwałym. Autor stara się wyjaśnić znaczenie zawierania międzynarodowych aliansów strategicznych dla zdobycia kluczowych zasobów wzrostu oraz konkurencyjności sojuszników porozumienia. Możliwość zdobycia brakujących kompetencji i rdzennych zasobów, poprzez partycypacje w porozumieniu strategicznym z innym przedsiębiorstwem, sprzyja zawieraniu aliansów strategicznych, które są szybkim i stosunkowo łatwym sposobem uzupełniania o poszukiwane bazowe kompetencje. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
21--42
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Chwistecka-Dudek H., Alianse strategiczne. Problemy teorii i dylematy praktyki, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 2002.
  • Internacjonalizacja przedsiębiorstw sektora budowlanego w Polsce. Uwarunkowania, mechanizmy i formy działalności na rynku międzynarodowym, pod red. R. Karaszewskiego, Wyd. UTP, Bydgoszcz 2009.
  • Rymarczyk J., Internacjonalizacja i globalizacja przedsiębiorstwa, PWE, Warszawa 2004.
  • Stabryła A., Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce firmy, PWN, Warszawa 2002.
  • Stonehouse G., Hamill J., Campell D., Purdie T., Globalizacja. Strategia i zarządzanie, Felberg, Warszawa 2001.
  • Zarządzanie restrukturyzacją w procesach integracji i rozwoju nowej gospodarki, pod red. R.Borowieckiego i A.Jakiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171560925

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.