PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2018 | nr 1 HUMANISTYCZNE ALTERNATYWY | 54--59
Tytuł artykułu

Czy jest dziś potrzebna humanistyczna wrażliwość?

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Is Humanistic Sensitivity Needed Today
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Oto próba nieco dokładniejszej analizy problemu w perspektywie szerszej koncepcji humanizmu rozumianego filozoficznie i egzystencjalnie. Tylko życie twórcze, tylko w warunkach kreacji możliwe staje się życie naprawdę godne, co obejmuje zarówno pojedynczego człowieka, jak i świat przez niego uczęszczany, poznawany i kreowany. Takie życie jest ostatecznie zaprzeczeniem istnienia quasi wegetatywnego, "szarego", bez znaczących perspektyw na humanistyczny rozwój, istnienia zwanego pospolicie "życiem zwyczajnym". Jeśli życie nie staje się twórcze, nie może być łącznością serca i rozumu. Do tego potrzebna jest wiedza, której nie sposób uzyskiwać, jeśli brakuje wrażliwości humanistycznej. Znaczącym źródłem takiej wrażliwości jest sztuka. Irena Wojnar powiedziała swojego czasu, że sztuka przekazuje wiedzę, która nie wynika logicznie z ogólnie obowiązujących praw i zasad, ale która w sposób konkretny i obrazowy odsłania mechanizmy ludzkiego postępowania, przedstawia sytuacje i postaci ludzkie w działaniu. Tego rodzaju wiedza angażuje uczucia, a za pośrednictwem sugestywnych form i obrazów ukazuje moralne i aktualne wzory postępowania. Pozwala odkrywać indywidualne oblicze rzeczywistości, konkretnego człowieka uwikłanego w sprzeczności aktualnego świata. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
54--59
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • A. Piejka. "Wypowiedzi studentów Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat edukacji i samoedukacji europejskiej, w: "Człowiek europejski - korzenie i droga", Warszawa 2010.
  • A. Sztylka, Autentyczny stosunek do rzeczywistości oraz stosunki zapośredniczone, w: Prakseologia 139, 1999.
  • B. Suchodolski, "Kochaj życie - bądź dzielny!. Rozmowa o wartości życia", Warszawa 1930, Księgarnia Polska Tow. Polskiej Macierzy Szkolnej.
  • B. Suchodolski, "Wychowanie moralno-społeczne", Warszawa 1936, Nasza Księgarnia - Spółka Akcyjna Związku Nauczycielstwa Polskiego.
  • B. Suchodolski, Uspołecznienie kultury, Warszawa 1947, Trzaska, Evert i Michalski.
  • H. Kwiatkowska, "Wrażliwość humanistyczna w urynkowionym świecie", w: "Człowiek europejski - korzenie i droga", Warszawa 2010.
  • I. Wojnar, "Edukacja europejska: idea-treści-realia", w: "Człowiek europejski - korzenie i droga", Warszawa 2010.
  • I. Wojnar, H. Witalewska, M.Ł. Lipowski, "O humanistyczną wrażliwość nauczycieli", Warszawa 2009, ZNP.
  • S. Szuman, "Subiektywizm i obiektywizm (Psychologia, typologia, wychowanie)", w: Ruch Pedagogiczny 1-4/1945/1946.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171568597

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.