PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2018 | nr 1 HUMANISTYCZNE ALTERNATYWY | 78--83
Tytuł artykułu

Kultura pokoju w obliczu narcystycznych tendencji społecznych

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Culture of Peace in the Face of Narcissistic Social Tendencies
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Kształtowanie kultury pokoju jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych, zarówno w perspektywie przetrwania ludzkości, jak też w kontekście tak istotnego dla pedagogiki zagadnienia jakości życia człowieka. Od kilku dziesięcioleci podkreślają to najważniejsze organizacje o zasięgu światowym, na czele z Organizacją Narodów Zjednoczonych i jej agendą do spraw kultury i edukacji - UNESCO. Jednak ta złożona i wieloaspektowa problematyka wciąż pozostaje w niewystarczającym stopniu doceniona i doinwestowana w naszym społeczeństwie. Mam na myśli zarówno wszystko to, co w codzienności wydaje się dominować w relacjach społecznych, jak też kreujące świadomość społeczną działania mediów, standardy obowiązujące w szkolnictwie, a także obszar naukowej refleksji pedagogicznej. Idea kultury pokoju, która akcentuje aktywność i odpowiedzialność obywatelską, troskę o innych ludzi i solidarność z nimi, odrzucenie przemocy, tolerancję i dialog, a także myślenie w kategoriach wykraczających poza wąską perspektywę "tu i teraz", stoi w sprzeczności w stosunku do wielu tendencji dominujących w różnych obszarach życia społecznego. Na ich tle może sprawiać wrażenie mało atrakcyjnej i utopijnej (w negatywnym sensie tego słowa, kiedy to przez "utopijne" rozumiemy cele wyabstrahowane z realiów społecznych, nadmiernie wydumane i nie mające najmniejszych szans na urzeczywistnienie). (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
78--83
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • E. Fromm, Niech się stanie człowiek. Z psychologii etyki, przekł. R. Saciuk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa - Wrocław 1994.
  • E. Fromm, Ucieczka od wolności, przekł. O. i A. Ziemilscy, Czytelnik, Warszawa 1997.
  • A. Giddens, Nowoczesność i tożsamość. "Ja" i społeczeństwo w epoce późnej nowoczesności, przekł. A. Szulżycka, PWN, Warszawa 2010.
  • K. Horney, Neurotyczna osobowość naszych czasów, przekł. H. Grzegołowska, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1993.
  • Ch. Lasch, Kultura narcyzmu. Amerykańskie życie w czasach malejących oczekiwań, przekł. G. Ptaszek, A. Skrzypek, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Warszawa 2015.
  • ONZ A/RES/53/243 A - Declaration on a Culture of Peace.
  • G. Picht, Odwaga utopii, przekł. K. Maurin, K. Michalski, K. Wolicki, PIW, Warszawa 1981.
  • M. Twenge, W.K. Campbell, The Narcissism Epidemic. Living in the Age of Entitlement, Free Press, Simon & Schuster, 2009.
  • I. Wojnar, Humanistyczne przesłanki niepokoju, Dom Wydawniczy ELIPSA, Warszawa 2016.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171568609

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.