PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 1 | 25--28
Tytuł artykułu

Instrumenty usprawniania przepływów materiałowych w produkcji (cz. 2)

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Analiza procesów logistycznych w produkcji zmierza przede wszystkim do zapewnia ich synchronizacji i koordynacji w skali nie tylko przedsiębiorstwa, ale i całego łańcucha dostaw. Wykorzystanie w tym miejscu instrumentu należącego do koncepcji lean manufacturing, takiego, jak mapowanie strumienia wartości, pozwala na identyfikację strat i marnotrawstwa oraz staje się punktem wyjścia do wdrażania usprawnień w realizacji procesów i przepływów. Mapowanie strumienia wartości pozwala na analizę i ocenę stanu obecnego i opracowanie propozycji usprawnień oraz ich wdrożenie i ocenę. Jako kryterium w ocenie efektywności wprowadzonych rozwiązań proponuje się porównanie nakładów i kosztów poniesionych na realizację i wdrażanie usprawnień z faktycznymi korzyściami, które uzyska przedsiębiorstwo. Wprowadzone usprawnienia stanowić powinny etap w doskonaleniu procesów logistycznych i produkcyjnych oraz organizacji, zgodnie z cyklem Deminga (PDCA). W dalszym usprawnianiu przepływów materiałowych i informacyjnych istotną rolę odegrać mogą takie instrumenty koncepcji Lean, jak: 5S, Kaizen, Poka-yoke, TPM, TQM, Standaryzacja, Just-In-Time, SMED, One piece flow, których wdrożenie wpływa na skrócenie cyklu realizacji zamówienia, redukcję zapasów półproduktów i produkcji w toku, zwiększenie zdolności produkcyjnych przy utrzymaniu aktualnego stanu środków produkcji, skrócenie drogi i czasu trwania transportu międzyprocesowego, skrócenie czasu przezbrojeń oraz poprawę bezpieczeństwa i morale załogi. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
25--28
Opis fizyczny
Twórcy
 • Politechnika Śląska
 • Politechnika Śląska
Bibliografia
 • 1.Abt S., Richter K. (red. nauk.), Logistyka ponad granicami, Praca zbiorowa w ramach programu Interreg II, ILiM, Poznań 2000.
 • 2.Ciesielski M. (red), Instrumenty zarządzania logistycznego, PWE, Warszawa 2006.
 • 3.Durlik I., Inżynieria zarządzania. Strategia i projektowanie systemów produkcyjnych, cz. I., Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1996.
 • 4.Ficoń K., Procesy logistyczne w przedsiębiorstwie, Impuls Plus Consulting, Gdynia 2001.
 • 5.Krawczyk S., Zarządzanie procesami logistycznymi, PWE, Warszawa 2001, s. 53.
 • 6.Kruczek M., Palucha K., Żebracki Z., Wykorzystanie narzędzi Lean Management w usprawnianiu przepływów materiałów i informacji [w:], Bendkowski J. (red), Wybrane zagadnienia zarządzania łańcuchem dostaw, Monografia, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2009.
 • 7.Kruczek M., Żebracki Z., Wykorzystanie narzędzi "lean manufacturing" w logistyce produkcji, Prace naukowe Transport z. 64, Politechnika Warszawska, Warszawa 2008.
 • 8.Likier J. K., Droga Toyoty, MT Biznes, Warszawa 2006.
 • 9.Womack J. P., Jones D. T., Roos D., Maszyna która zmieniła świat, Wydawnictwo ProdPress. com, Wrocław 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171572522

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.