PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2004 | nr 5 | 20--25
Tytuł artykułu

Szanse i zagrożenia dla Polaków wynikające z integracji z Unią Europejską

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Postawy i opinie Polaków wobec integracji z Unią Europejską zależą od wielu czynników, które mogą być rozpatrywane w skali makro- i mikroekonomicznej. Do uwarunkowań analizowanych w makroskali trzeba zaliczyć przede wszystkim dystans ekonomiczny dzielący Polskę od wyżej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, a także różnice i podobieństwa kulturowe z tymi krajami. Te czynniki są podstawą kształtowania opinii i postaw, zróżnicowanych w skali mikroekonomicznej w przekroju wieku, wykształcenia, wykonywanego zawodu, osiąganych dochodów oraz wiedzy o Unii Europejskiej. O postawach Polaków wobec Unii Europejskiej można wnioskować m.in. na podstawie wyrażanych przez nich chęci zamieszkania w jednym z krajów Unii. Polskie społeczeństwo dzieli się pod tym względem wyraźnie na dwie grupy, z których mniejsza, tj. 46,7% chciałaby mieszkać w kraju UE, a nieco większa, bo 53,3%, nie wyraża takiego pragnienia. Ten dychotomiczny podział zmienia się w zależności od takich cech konsumentów, jak: wiek, poziom wykształcenia, charakter wykonywanego zawodu, osiągany dochód. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
20--25
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • K. Mazurek-Łopacińska, Zachowania polskich konsumentów u progu wejścia do Unii Europejskiej. Raport z badań, AE Wrocław 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171572808

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.