PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2004 | nr 2 (17) | 125--128
Tytuł artykułu

Przepraszamy za usterki... Andrzej Kozieł, Za chwilę dalszy ciąg programu... Telewizja Polska czterech dekad 1952-1989

Warianty tytułu
Normal Service Will Be Resumed As Soon As Posible... Andrzej Kozieł, The Programme Will Continue in a Moment... Four Decades of Polish Television 1952-1989
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Andrzej Kozieł wcześniej zajmował się badaniem przede wszystkim tzw. prasy pisanej, jej zależności od polityki i od systemów politycznych, teraz zaś przedstawił analizę medium elektronicznego, "obrazkowego". Analiza ta jest jednocześnie naturalną historią wielkiej instytucji, dominującej w świecie informacji i opinii społeczeństwa nowoczesnego - społeczeństwa, które nowoczesnym staje się dzięki między innemu oddziaływaniu telewizji. Rozprawa Za chwilę dalszy ciąg programu... Telewizja Polska czterech dekad 1952-1989 (notabene konkurencyjny tytuł mógłby brzmieć: Przepraszamy za usterki..., zawierałby on w sobie dwuznaczny przekaz oddający chyba dobrze charakter i ocenę dorobku telewizji w czasach PRL) jest pierwszą, naukową próbą, skrojoną na taką skalę, nie tylko dziejów telewizji w Polsce od jej początków aż po rok 1989 wedle logiki, jaką narzucała telewizja sama przez się, także wedle logik narzucanych z zewnątrz, przez świat polityki i przez tendencje kształtującej się i rozwijającej kultury masowej. Obszerna książka zbudowana jest w układzie chronologicznym, a każdy kolejny rozdział omawia ważne etapy w dziejach Telewizji Polskiej, powiązane zresztą z dekadami i przełomowymi momentami historii politycznej. I tak na przykład jest rozdział o telewizji czasu "małej stabilizacji" oraz o telewizji "sukcesu", czyli dekady Edwarda Gierka. Całość wzbogacona jest o Aneks, w którym Autor zebrał interesujące dokumenty - zwłaszcza nadzwyczaj cenne i ciekawe są te, które ukazują tak zwane weryfikacje dziennikarzy Telewizji Polskiej po grudniu 1981 roku. Ta konstrukcja pracy i jej ekspozycja są przekonywujące i bardzo komunikatywne, wzmocnione ponadto sprawną narracją, przejrzystym językiem i dbałością o czytelnika, który niekoniecznie musi dysponować jakąś tak zwaną fachową wiedzą czy dobrą orientacją, a będzie kierować się przy lekturze tej książki zwykłą ciekawością przeciętnego telewidza. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
125--128
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171574804

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.