Czasopismo
Tytuł artykułu
Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ubezpieczenia ekologiczne cieszą się w Polsce i na świecie sporym zainteresowaniem. W przekonaniu ich zwolenników, ubezpieczenia ekologiczne mogą się okazać skutecznym instrumentem ekonomicznym ochrony środowiska i zabezpieczenia interesów osób trzecich narażonych na szkody spowodowane działaniem niebezpiecznym i destrukcyjnym dla środowiska. Nie brakuje też wcale licznej grupy sceptyków, którzy uważają, że zastosowanie tego instrumentu powinno zostać poprzedzone głęboką dyskusją teoretyczną nad istotą i zakresem występowania ryzyka ekologicznego, rodzajem i wielkością szacowanych w ciągu roku szkód ekologicznych oraz ich wpływem na podmioty gospodarcze i całą gospodarkę narodową i jako takie jest przedwczesne. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Strony
19--27
Opis fizyczny
Twórcy
autor
- Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
- 1. Baranowska-Dutkiewicz B., Problem ubezpieczeń ekologicznych na tle zagrożeń środowiskowych w Polsce, "Wiadomości Ubezpieczeniowe" 1993, nr 1-12.
- 2. Gil Z., Klasyfikacja ryzyka i zasady jego ograniczania, [w:] Wybrane uwarunkowania działalności ekonomicznej, pod red. R. Pajdy, Wyd. Akademii Górniczo-Hutniczej, Kraków 2000.
- 3. Karlikowska B., Ubezpieczenia - jeden ze sposobów ochrony środowiska, "Prawo, Ubezpieczenia, Reasekuracja", branżowy Serwis Informacyjny, czerwiec-lipiec 2001.
- 4. Longchamps M., Odpowiedzialność za szkodę ekologiczną, Wrocław 1986.
- 5. Maśniak D., Wybrane aspekty prawne modelu ubezpieczeń ekologicznych, "Prawo Asekuracyjne" 2000, nr 4.
- 6. Sangowski T. (red.), Ubezpieczenia gospodarcze, Poltext, Warszawa 1998.
- 7. Ustawa z 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska, Dz. U. Nr 62, poz. 627.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171574862