PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 2, CD 1 | 10--18
Tytuł artykułu

Rozważania o polityce transportowej Unii Europejskiej w kontekście rozwoju transportu intermodalnego w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Liberalizacja rynku postępuje. Jak wskazuje ostatni raport IBM Global Business Services10 wskaźnik LIB osiągnięty przez Polskę w segmencie towarowych przewozów wskazuje iż polski rynek towarowego transportu kolejowego, jest liberalizowany ponad plan jeśli uznać wielkość graniczą na poziomie 800 pkt.Wynik osiągnięty, to jest 826, sytuuje Polskę na 12 pozycji w UE, czyli na poziomie Niemiec z badania 2007 roku. Czy to oznacza, iż polityka wobec towarowego transportu kolejowego w tym intermodalnego jest prowadzona właściwie w kontekście wyzwań stawianych przez uwarunkowania zewnętrzne i politykę unijną? O ile instytucjonalnie rynek całościowo się rozwija, o tyle segment przewozów intermodalnych pozostaje w tyle i znajduje się w fazie ciągle perspektywicznej z udziałem na poziomie 3,3% w 2009 roku i 3,8% w roku 2010 według wykonanego miernika pracy przewozowej przy średniej unijnej dla roku 2009 w krajach UE - 17,3%. Przewóz kontenerów wewnątrz kraju stanowi niespełna 1% ogólnego wolumenu transportowanych ładunków w Polsce. Obrazuje to rysunek 7. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najpoważniejsza tkwi w braku spójnego programu rozwoju dla tego segmentu transportu antycypującego cele i zadania stawiane w polityce transportowej i integrującego inne systemy transportowe i sieci logistyczne. Logistyczne systemy transportowe wymagają wymiany informacji miedzy poszczególnymi ogniwami.(fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
10--18
Opis fizyczny
Twórcy
 • Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
 • PKP Cargo S.A.
Bibliografia
 • 1. Biała Księga - Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągniecia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu, Bruksela. 2011.
 • 2. Polityka transportowa pod redakcją naukową W. Grzywacza, K. Wojewódzkiej-Król, W. Rydzkowskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2003.
 • 3. Rail Liberalisation Index 2011, IBM Global Business Services, and Ch. Kirchner; Bruksela, 2011.
 • 4. Strategia Rozwoju Transportu do roku 2020( z perspektywa do 2030) - projekt Ministerstwa Infrastruktury, Warszawa 2011.
 • 5. Swolkień O., Polityka transportowa ,Instytut Spraw Obywatelskich Łódź 2008/2009.
 • 6. Tajani A., W kierunku Systemu transportu zintegrowanego technologicznie i przyjaznego użytkownikowi, WE Urząd Publikacji Unii Europejskiej 2009.
 • 7. Walczak M., Operatorzy logistyczni nie mogą działać bez wsparcia IT, Puls Biznesu 2011.
 • 8. Wronka J., Transport Kombinowany/Intermodalny, Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2008.
 • 9. Zielaskiewicz H., Transport Intermodalny na rynku usług przewozowych, ITE Radom 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171575704

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.