PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2017 | 15 | nr 4 | 361--365
Tytuł artykułu

Dyskusja panelowa: Kierunki i priorytety promocji zdrowia generalnie i w odniesieniu do osób starszych szczególnie

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przed systemem ochrony zdrowia stoi kilka wielkich wyzwań. Poza starzeniem się populacji, które było przedmiotem konferencyjnej debaty w pierwszej części, mamy także do czynienia z ograniczeniami na rynku pracy zawodów medycznych i okołomedycznych. Niska skłonność do podejmowania kształcenia i pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika jest zjawiskiem uniwersalnym. We współczesnym świecie (inaczej niż jeszcze pół wieku temu) dobre wynagrodzenia i prestiż można także uzyskać w innych sektorach gospodarki i mniejszym kosztem osiągania wysokich kwalifikacji. A wyjątkowa misja pracy w usługach zdrowotnych nie jest wystarczająca do zapewnienia odpowiedniej podaży kadr medycznych. Kraje zamożniejsze, z lepiej zorganizowanymi systemami zdrowotnymi, korzystają z przepływów migracyjnych jako tak zwane kraje przyjmujące. Selekcjonują i wzmacniają dopływ kadr medycznych. Kraje biedniejsze - wysyłające - tym bardziej na tym tracą. W Unii Europejskiej polityka migracji pracowniczych jest obecnie tematem gorącym i będzie przedmiotem dalszych regulacji, zwiększających zapewne równoważenie rynków pracy w różnych ich segmentach. Niezależnie od niej podejmowane są na szczeblach krajowych działania łagodzące deficyty kadr, a szczególnie w zawodach medycznych. Jedną z dróg jest rozwój kształcenia specjalistów zdrowia publicznego i promocji zdrowia ukierunkowanych na prewencję, przede wszystkim pierwotną, aby łagodzić popyt na usługi lecznicze. Wszędzie w Europie powstały kierunki kształcenia w tym zakresie. Nie wszędzie jednak powstały miejsca pracy dla tej nowej grupy zawodów, które wzmacniają system ochrony zdrowia oraz zapewniają dbałość o zdrowie populacji. (fragment tekstu)
Rocznik
Tom
15
Numer
Strony
361--365
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Promocja zdrowia dla osób starszych. Podręcznik dla promotorów zdrowia, S. Golinowska (red. nauk.), Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2017.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171578554

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.