PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2013 | nr 5, CD 1 | 8--9
Tytuł artykułu

Just in Time jako metoda poprawy efektywności procesu logistycznego przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Koncepcja Just in Time (dokładnie na czas) to jedna z najczęściej stosowanych koncepcji logistycznych. Opiera się ona na 3 głównych elementach: segmentacji wytwarzania, zintegrowanym przetwarzaniu informacji, zsynchronizowanym z produkcją zaopatrzeniem. Koncepcja operacyjna dostarczania materiałów i innych zasobów do produkcji w ściśle określonych ilościach oraz dokładnie w takim czasie, w jakim jest potrzebny do zastosowania. Głowna jej zaletą jest możliwość znacznych oszczędności objawiających na redukcji postojów pracowników i maszyn oraz minimalizację kosztów zapasów produkcji w toku. U podstaw Just in Time leżą cztery główne założenia: zero zapasów, krótkie cykle realizacji zamówienia, często uzupełniane ilości poszczególnych dóbr, wysoka jakość albo zero defektów. Wynika z tego, że najkorzystniejsze warunki stosowania koncepcji istnieją w tych przedsiębiorstwach, gdzie stosowana jest produkcja powtarzalna, a więc polegająca na wytwarzaniu często zamawianych wyrobów, okoliczność ta sprzyja bowiem stabilności, tak niezbędnej w przypadku dostaw na czas. Charakterystyczna dla koncepcji Just in Time jest także idea Kaizen, oznaczająca celowość podejmowania działań, prowadzących do ulepszeń. W koncepcji Just in Time ważne jest "spojrzenie na dostawców jako na partnerów w procesie produkcji". Na tej podstawie w Japonii przyjęto 10 zasad wdrażania tej koncepcji. Dostawcy są zachęcani do lokowania swoich firm blisko odbiorcy, co redukuje koszty trans-portu i czas dostawy. Dostawy są realizowane w małych partiach, a wysyłki są częste. Za zapasy buforowe odpowiada dostawca, który zobligowany jest je tworzyć. Obowiązuje generalna reguła: raczej jeden dostawca niż dwóch. Dostaw-ca będący dla firmy - klienta jedynym źródłem części, pod-zespołów lub produktów, cieszy się u niego większymi względami, pozwalającymi mu rozwijać biznes. Dostawcy z większymi uprawnieniami mogą często sami redukować swoje własne dostawy. Dostawcy muszą oferować możliwie niskie ceny, wysoką jakość i szybko odpowiadać na potrzeby produkcyjne. Odbiorcy winni udzielać technicznego i finansowego wsparcia dostawcom. Jakość jest wymagana, a nie sprawdzana przez odbiorców. Jakość części i produktów jest wymagana przez odbiorców i osiągana przez dostawców. Między firmą - odbiorcą a jej dostawcą winna istnieć ścisła więź, wyrażająca się w formie pełnego zaufania. Obie strony bowiem "płyną w tej samej łodzi". (abstrakt oryginalny)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
8--9
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
autor
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Bibliografia
  • 1. Blaik P., Logistyka. Koncepcja zintegrowanego zarządzania przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa 1999.
  • 2. Ficoń K., Procesy logistyczne w przedsiębiorstwie, Impuls Plus Consulting, Gdynia 2001.
  • 3. Greene R.T., Global Quality: a synthesis of the world's management methods, Milwaukee 1993.
  • 4. Laskowska A., Konkurowanie czasem - strategiczna broń przedsiębiorstwa, Difin, Warszawa 2001.
  • 5. Milewska B., Milewski D., Just in Time, Profesjonalna Szkoła Biznesu, Kraków 2001.
  • 6. Morris J., Wilkinson B., The transfer of japanese management to alien institutional environments, Journal of Management Studies, listopad 6/1995, Blackwell Publishing, Oxford 1995.
  • 7. Witkowski J., Logistyka firm japońskich, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 1998.
  • 8. Durlik I., Inżynieria zarządzania. Strategia i projektowanie systemów produkcyjnych, cz. 1 i 2, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1996.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171582234

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.