Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Współczesne przedsiębiorstwa działają w burzliwym, ciągle zmieniającym się otoczeniu. To otoczenie, w którym tworzy się społeczeństwo informacyjne i gospodarka oparta na wiedzy. Aby zapewnić sobie przetrwanie i skuteczne funkcjonowanie w takich warunkach przedsiębiorstwa muszą sięgać po wszelkie narzędzia mogące przyczynić się do usprawnienia ich działalności. Narzędzia takie powinny umożliwić im realizację celów, jakie przed nimi stoją, po-zwalać na wprowadzanie innowacyjnych metod zarządzania oraz pomagać im w osiąganiu przewagi konkurencyjnej. W związku z tym przedsiębiorstwa niejako zmuszone są do korzystania z różnorodnych osiągnięć z zakresu nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych. Technologie przetwarzania informacji ułatwiają proces zarządzania logistyką w przedsiębiorstwie oraz umożliwiają dostosowywanie się do wyzwań pojawiających się w otoczeniu - wykorzystywania szans oraz unikania zagrożeń. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie możliwości, ale też i problemów związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii przetwarzania informacji w zarządzaniu logistyką w przedsiębiorstwach. W pierwszej części podkreślono znaczenie informacji w zarządzaniu logistyką. Druga część to przedstawienie oraz opisanie logistycznego systemu informacyjnego i wszelkich korzyści, jakie wynikają z jego wdrożenia oraz wdrożenia systemów, które wspomagają zarządzanie logistyką. Ostatnia, trzecia część poświęcona jest zagrożeniom wynikającym ze stosowania systemów przetwarzania informacji w procesie zarządzania logistyką. Z zaprezentowanych treści wynika, iż przedsiębiorstwo chcąc sprostać wymaganiom współczesnej gospodarki musi sięgać po coraz to nowe rozwiązania - przede wszystkim te, z zakresu nowoczesnych technologii - i włączać je w zarządzanie logistyką. Nie może czynić tego jednak w oderwaniu od relacji z otoczeniem, zarówno bliższym jak i dalszym. Ponadto przedsiębiorstwa powinny pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa oraz ochrony informacji, a także o właściwym przygotowaniu do zastosowania ww. systemów. W artykule wykorzystano opracowania zwarte, strony internetowe, artykuły, raporty oraz dane statystyczne. (abstrakt oryginalny)
Twórcy
autor
- Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
- 1. Gołembska E., Szymczak M., 1997, Informatyzacja w logistyce przedsiębiorstw, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 53.
- 2. Flakiewicz W., 2002, Systemy informacyjne w zarządzaniu, C.H. Beck, Warszawa, s. 28.
- 3. Rutkowski K. (red.), 2001, Logistyka dystrybucji, Difin, Warszawa, s. 173.
- 4. Szymonik, A., 2010, Technologie informatyczne w logistyce, Placet, Warszawa, s. 36-37.
- 5. Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych, Raport Głównego Urzędu statystycznego, 2012.
- 6. http://decyzje-it.pl/centrum-wiedzy/erp/artykuly/systemy-informatyczne-wspomagajace-zarzadzanie-przedsiebiorstwem.html, dostęp 23.02.2013.
- 7. http://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/e-gospodarka/item/ 6561-systemy-informacyjne-w-zarzadzaniu-logistycznym-w-transporcie-wodnym-srodladowym, dostęp 23.02.2013.
- 8. http://www.locos.pl/publikacje/6877-bezpieczestwo-it-sektora-maych-i-rednich-przedsibiorstw, dostęp 23.02.2013.
- 9. http://www.cert.pl/PDF/Raport_CERT_Polska_2011.pdf, dostęp 23.02.2013.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171584288