PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1991 | Podstawy metodologiczne oceny ekonomiczno-ekologicznej mało- i bezodpadowych technologii produkcji | 7--24
Tytuł artykułu

Rola technologii bezodpadowych w zachowaniu równowagi układu ekologiczno-gospodarczego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Do niedawna problematyka ochrony środowiska naturalnego przed nadmierną eksploatacją przez człowieka i towarzyszącym jego egzystencji procesom wytwórczym była prawie wyłącznie przedmiotem badań i troski przyrodników. Chociaż różne ujemne skutki działalności człowieka w środowisku dostrzegano już od dawna, to jednakże o ochronie środowiska jako nauce w obecnym rozumieniu tego terminu można mówić od niedawna, tj. od momentu powstania sozologii. Wobec katastroficznych prognoz, które pojawiły się w latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych XX wieku dotyczących dalszego rozwoju, nastąpiło sprzężenie nauk społecznych, a zwłaszcza ekonomicznych, z naukami przyrodniczymi. Długo bowiem wśród ekonomistów panował uspokajający pogląd o niemożliwości wystąpienia naturalnych barier rozwoju społecznego i gospodarczego. Istniało fałszywe przekonanie o nieograniczonych możliwościach rozwoju wiedzy i postępu technicznego, zwłaszcza w odniesieniu do możliwości substytucji różnego rodzaju materiałów i energii. Dopiero pojawienie się symptomów narastania w gospodarce światowej kryzysu paliwowo-energetycznego i żywnościowego spowodowało zmianę w poglądach dotyczących sfery: produkcja-zaspokojenie potrzeb-skutek w środowisku. Nastąpiła integracja naukowa i przenikanie wiedzy o środowisku do ekonomistów i polityków gospodarczych. Zasadniczą rolę w tym względzie odegrało zwrócenie uwagi na ujemne skutki współczesnej rewolucji w siłach wytwórczych. Doprowadziło to do częściowego przynajmniej odejścia od fascynacji żywiołowym postępem naukowo-technicznym. Dostrzeżono, że taki postęp rodzi wiele zagrożeń środowiskowych. Stwarza on co prawda, niespotykane dotąd możliwości podporządkowania przyrody człowiekowi, ale z drugiej strony wywołuje nieznane, często na niespotykaną dotąd skalę zanieczyszczenia powietrza, wód, gleb - całej biosfery. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Adamczyk J.: Efektywność przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem odpadów przemysłowych. W: Gospodarka surowcowo-materiałowa i ochrona środowiska w badaniach i dydaktyce. Materiały konferencyjne. Kraków 1987.
  • Cała Cz.: Koncepcja gospodarki bezodpadowej w praktyce ochrony środowiska. PAN, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania. Biuletyn Informacyjny. Zeszyt 49. Warszawa 1985.
  • Cała Cz.: Technologie mało- i bezodpadowe. "Gospodarka Planowa" 1979, nr 11.
  • Fiedotow A.A.: Tiechniko-ekonomiczeskije problemy biezotchodnego proizwodstwa mietałłurgii. Mietałłurgia. Moskwa 1980.
  • Górka K., Poskrobko B.: Ekonomika ochrony środowiska. PWE, Warszawą 1987.
  • Jankowska - Kłapkowska A.: Ochrona środowiska a jej kompleksowa efektywność. "Ekonomista" 1981, nr 3-4.
  • Michajłov W.: Sozologia i problemy środowiska życia człowieka. Ossolineum, Wrocław 1975.
  • Oryl K.: Środowisko naturalne a teoria ekonomii. "Ekonomista" 1383, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171602201

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.