PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Modelowanie preferencji a ryzyko '98 | 393--401
Tytuł artykułu

Zastosowanie symulacji Monte Carlo do kalkulacji przerwy szkodowej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 29 grudnia 1994 roku w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości ubezpieczycieli, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do tworzenia rezerwy na nie wypłacone odszkodowania i świadczenia, zwanej dalej krótko rezerwą szkodową. Powyższe rozporządzenie mówi, że: "Rezerwę na nie wypłacone odszkodowania i świadczenia tworzy się w wysokości odpowiadającej ustalonej lub przewidywanej wielkości przyszłych wypłat odszkodowań i świadczeń związanych z zaszłymi szkodami, powiększonej o koszty likwidacji szkód". W niniejszej pracy zajmujemy się jedynie rezerwami dotyczącymi szkód, które zaszły w okresie sprawozdawczym, lecz nie zostały jeszcze zgłoszone ubezpieczycielowi (Incurred But Not Reported - IBNR).(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • laims Reserving Manual. (1989). The Institute of Actuaries, London, Vol. 1.
  • Patel Ch.C., Raws A. (1998). Statistical Modeling Techniques for Reserve Ranges: A Simulation Approach. Casualty Actuarial Sociaty Forum.
  • Ubezpieczenia w gospodarce rynkowej. (1997). Praca zbiorowa pod red. A. Wąsiewicza. Oficyna Wydawnicza Bratna, Bydgoszcz.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171603983

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.